• Odbierz prezent
Solidne wzrosty notowań na warszawskiej giełdzie.  Kursy walut (USD/PLN, EUR/PLN) mocno fluktuują

Mijający tydzień przyniósł uspokojenie sytuacji na rynku obligacji skarbowych, co było pozytywnie odczytywane przez inwestorów obecnych na rynkach akcji. O ile rentowności 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych wzrosły do 1,63%, o tyle był to najniższy wzrost od początku lutego. Powyższe wpłynęło na wzrosty S&P500 o 2,64% i technologicznego Nasdaq Composite Index o 3,09%.

Pod względem sektorowym trend z poprzednich tygodni nie uległ zmianie

Najlepiej zachowywały się walory spółek przemysłowych, banków i podmiotów z branży materiałowej, które nadal zyskiwały w otoczeniu zakładanej reflacji. Widać to również po relatywnej przewadze indeksu Dow Jones Industrial, grupującego spółki cykliczne, który zyskał w mijającym tygodniu 4,07%. Relatywną przewagę względem rynku amerykańskiego wykazywały również niektóre rynki Starego Kontynentu, gdzie wciąż prym wiodą spółki z tzw. starej gospodarki. Niemiecki DAX30 zyskał 4,18%, kończąc czwartkowy handel na historycznych szczytach, a CAC40 4,56%.

W centrum uwagi europejskich inwestorów znalazło się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego

O ile konsensus nie zakładał zmiany w stopach procentowych, to istotne było stanowisko banku w kontekście rosnących rentowności na europejskich rynkach obligacji. Wyższe rentowności to potencjalne problemy państw w strefie euro, szczególnie tych ogromnie zadłużonych. EBC wobec tego spróbował przezwyciężyć tę sytuację zapowiadając większe tempo skupów aktywów w ramach obowiązujących programów. To z kolei wpłynęło na ruch korekcyjny na rentownościach min. obligacji Włoch (10-letnie zakończyły tydzień blisko poziomu 0,6%) i Grecji.

Sytuacja na krajowym rynku akcji była tożsama z rynkami bazowymi -

WIG zakończył tydzień z ponad 3% zyskiem. Motorem napędowym zmian były przede wszystkim duże spółki, których indeks – WIG20 zyskał 3,43%. Dodatnią kontrybucję do wyniku dodały min. spółki paliwowe: PKN Orlen zyskał 8,41%, a Lotos 3,04%. Kolejny tydzień z rzędu sytuacji nie wspierały walory CD-Projekt, które spadły o 2,37% osiągając najniższe poziomy cenowe od 2020 roku. Pozytywny trend charakteryzował nadal małe i średnie spółki, których indeksy wzrosły odpowiednio o 1,62% i 2,80%. WIG20 pozostaje jednak nadal uwięziony w okolicy 2000 punktów, który to poziom jest górnym ograniczeniem ruchu bocznego z którym indeks zmaga się od kilku tygodni. Dopiero jednoznaczne wybicie powyżej ww. strefy jednoznacznie wskazałoby na kierunek dalszego trendu.

W perspektywie końca miesiąca,

kluczowa dla zachowania indeksu będzie wycena banków. 25 marca Izba Cywilna Sądu Najwyższego ma rozstrzygnąć kwestie prawne dotyczące kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych, co może zbliżyć sektor do ostatecznego rozwiązania kwestii kredytów frankowych, znosząc panującą niepewność w tym zakresie. W obszarze surowców warto zwrócić uwagę na notowania złota, które w zeszłym tygodniu lekko odbijały do ważnego wsparcia z okolic 1700 USD/uncja, zyskując w ciągu tygodnia blisko 2%.

W tym kontekście, kluczowe pozostaje kształtowanie się rentowności na rynkach obligacji skarbowych,

gdyż rosnące rentowności nie sprzyjają notowaniom cen kruszcu. Na rynku walutowym byliśmy świadkami lekkiej korekty mocnej deprecjacji polskiego złotego z którą zmaga się krajowa waluta od pewnego czasu. Para EUR/PLN dotarła do poziomu 4,58, wciąż jednak znajdując się blisko rocznych szczytów z okolic 4,65. Para USD/PLN straciła 0,44%, docierając do strefy 3,83.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk