• Odbierz prezent
Solidne wzrosty kursu akcji Allegro oraz Taurona. Notowania Dino Polska w górę – notowania GPW
Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są oczekiwania co do sesji dzisiejszej,
  • które komponenty z WIG20 solidnie rosły. 

Na początku tygodnia główne indeksy giełdowe przy Książęcej kontynuowały spadki. Na sentymencie wobec krajowych w dalszym ciągu ciążyła przecena akcji CD Projekt po słabej premierze gry Cyberpunk 2077. W weekend inwestorzy poznali oceny wystawiane przez graczy w serwisie Metacritic, który dokonuje ich agregacji. O ile wersja na PC oceniana była przyzwoicie (6,9/10) to oceny na konsolach starszej generacji wypadły źle (2,9 dla PS4 i 3.9 dla Xbox 360). Powyższe przełożyło się na znaczącą wyprzedaż akcji CD Projekt na otwarciu sesji, która momentami sięgała ponad 20%, a przez to akcje spółki w tydzień (licząc od maksimum z ubiegłego poniedziałku) odnotowały prawie 50% korektę. Spadki do poziomów bliskich marcowego dołka uaktywniły jednak popyt, dzięki czemu walory CDR odrabiały spadki kończąc sesję z wynikiem „zaledwie” -7,6%.

W przypadku blue chipów negatywny wkład producenta gier w wycenę WIG20 równoważony był solidnymi wzrostami Allegro oraz Dino Polska. Wyraźnie zyskiwał także Tauron oraz Pekao SA. Podsumowując wydźwięk sesji nie był wbrew pozorom najgorszy biorąc pod uwagę, iż spadki zależały głównie od jednego waloru, a ich skala była w ciągu dnia ograniczona.

Tym nie mniej krajowe indeksy spadały w otoczeniu umiarkowanych wzrostów na giełdach europejskich, które można uznać za korektę silnych spadków z piątku. Inwestorzy pozytywnie ocenili w ten sposób przedłużenie negocjacji ws Brexitu, co pomimo upływającego terminu, może być sygnałem woli osiągnięcia porozumienia. Rynki odreagowały także informacje o nałożeniu przez Niemcy kolejnego lockdownu przed świętami. Pozytywna atmosfera utrzymywała się także na początku sesji amerykańskiej, jako pochodna informacji o rozpoczęciu szczepień przeciwko COVID19 w Stanach Zjednoczonych. W ciągu dnia inwestorzy zaczęli jednak sprzedawać akcje w reakcji na dane o rekordowej liczbie zgonów na COVID-19 w USA w ubiegłym tygodniu. Na rynku panują także obawy o powrót do nakładania obostrzeń w związku z potencjalnym pogorszeniem się statystyk po świątecznej przerwie (okres intensywniejszych podróży) oraz już ogłoszonymi restrykcjami w wybranych krajach.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Z uwagi na spadkową końcówkę sesji w Ameryce, poranne notowania na rynkach azjatyckich również cechowała przewaga podaży. Na rynki nie wpłynęły dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z Chin, które były zgodne z oczekiwaniami. Po południu dane o produkcji opublikują Stany Zjednoczone, natomiast istotniejsze odczyty będą podawane dopiero w drugiej połowie tygodnia – dlatego nie oczekujemy dzisiaj większej zmienności na globalnych rynkach akcji.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk