• Odbierz prezent
Solidne wzrosty amerykańskich akcji! Indeks S&P500 3,5% w górę, Nasdaq rośnie 6%

Amerykańskie akcje odnotowały w zeszłym tygodniu solidne wzrosty (S&P 500 3,5%, Nasdaq +6%). Inwestorzy wydawali się pogodzić z głębokością spowolnienia gospodarczego i skupiali swoją uwagę na ponownym otwarciu części gospodarki wraz z możliwymi postępami w terapiach zwalczania koronawirusa. Dzięki tym osiągnięciom technologiczny indeks Nasdaq znów znalazł się na plusie w skali od początku roku i jest jedynie 7% niżej od najwyższego poziomu, osiągniętego w lutym. Tym samym akcje technologiczne wyprzedziły akcje z indeksu S&P 500, głównie dzięki solidnym wzrostom akcji Apple.

Spółki wydobywcze również pozostawały silne, częściowo dzięki spowolnieniu wzrostu krajowych zapasów ropy. Tydzień przyniósł mnóstwo danych pokazujących bezprecedensowy spadek aktywności gospodarczej, ale inwestorzy wydawali się mieć nadzieję, że wyniki te są już blisko dna. We wtorek kilka wskaźników wykazało rekordowy spadek zarówno w działalności produkcyjnej, jak i usługowej w kwietniu (PMI dla usług, fin. 26,7 vs oczekiwane 27), ale indeks menedżerów zakupów nieprodukcyjnych Instytutu ISM spadł znacznie mniej niż się obawiano (41,8 vs oczekiwane 36,8). W czwartek akcje rosły pomimo doniesień Departamentu Pracy o kolejnych 3,2 miliona Amerykanów ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych. Oznacza to piąty z rzędu tygodniowy spadek liczby początkowych bezrobotnych , co z pewnością uspokoiło inwestorów.

Akcje w Europie odwróciły tendencję spadkową dopiero pod koniec tygodnia obawiając się wcześniej o napięcia między USA i Chinami. Niemiecki indeks Xetra DAX skończył o 0,39% wyżej, francuski CAC 40 spadł o 0,49%, a włoski indeks FTSE MIB spadł o 1,42%. Indeks FTSE 100 w Wielkiej Brytanii, który nie był handlowany w piątek z uwagi na święto państwowe, wzrósł o 3% po nieoczekiwanym wzroście chińskiego eksportu, podsycającym nadzieję na szybkie ożywienie gospodarcze.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk