• Odbierz prezent
Solidarni Zwyciężymy: ponad 58,3 mld zł z Tarczy Finansowej PFR dla mikro, małych i średnich firm

Już blisko 327 tys. mikro, małych i średnich firm, zatrudniających łącznie ponad 2,7 mln pracowników, otrzymało wsparcie finansowe w wysokości ponad 58,3 mld zł w ramach Tarczy Finansowej PFR. To środki, które mają na celu pomoc firmom w przetrwaniu trudnego czasu spowodowanego pandemią COVID-19 i przede wszystkim ochronę miejsc pracy dla lokalnych społeczności. Wnioski o udzielenie subwencji są przyjmowane do końca lipca.

W ramach uruchomionej 29 kwietnia 2020 r. Tarczy Finansowej PFR dla mikro, małych i średnich firm w ciągu ponad 2,5 miesiąca pomoc otrzymało 326 767 firm z całej Polski. Popłynęło do nich łącznie 58,33 mld zł. Z każdym dniem ta liczba rośnie o kolejne tysiące nowych przedsiębiorców. 58,3 mld zł dofinansowania pomogło przedsiębiorcom funkcjonować w czasie lockdownu i utrzymać miejsca pracy dla 2,7 mln pracowników.

Najwięcej z tej puli, bo ponad 10,5 mld zł otrzymało 50 401 firm z województwa mazowieckiego, zatrudniających łącznie blisko 413 tys. pracowników. Za nimi plasuje się 39 514 firm z województwa śląskiego, zatrudniających ponad 323 tys. pracowników, które otrzymały łączne dofinansowanie w wysokości 6,9 mld zł oraz 36 947 firm zatrudniających blisko 30,7 tys. pracowników z województwa wielkopolskiego, które otrzymały łącznie ponad 6,6 mld zł. 5,7 mld zł zostało natomiast wypłacone ponad 33 tys. firm z województwa małopolskiego. Firmy z województwa pomorskiego i dolnośląskiego otrzymały łącznie po ponad 3,8 mld zł, a z województwa łódzkiego blisko 3,5 mld zł. Najmniejsze dofinansowanie powędrowało do województwa opolskiego, ponad 7,2 tys. firm otrzymało tu wsparcie w łącznej wysokości ponad 1,2 mld zł.

Najwięcej wsparcia, czyli ponad 47,5 mld zł powędrowało do firm z branży handlowej, przemysłowej, budowlanej, transportowo-magazynowej oraz HoReCa. Do przydzielenia z dostępnej puli 25 mld zł dla mikrofirm pozostało jeszcze 7,2 mld zł, a w przypadku MSP 9,4 mld zł z dostępnych 50 mld zł. Firmy, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19, mogą wnioskować o wsparcie finansowe jeszcze do końca lipca br. za pomocą formularzy udostępnianych w systemach bankowości elektronicznej 18 banków komercyjnych i kilkuset banków spółdzielczych.

Pandemia koronawirusa i związane z nią liczne ograniczenia mocno zachwiały sytuacją ogromnej liczby przedsiębiorców wielu branż w Polsce, którzy zostali praktycznie z dnia na dzień pozbawieni przychodów. Dla biznesu to ogromne wyzwanie. Brak przychodów nie oznacza braku kosztów, firmy nadal musiały wypłacać pensje pracownikom, regulować zobowiązania i opłacać bieżące rachunki. Dla wielu przedsiębiorców był to czas weryfikacji dotychczasowej strategii działania i szukania nowych rozwiązań. Otrzymane dofinansowanie z Tarczy Finansowej na pewno wielu z nich pozwoliło przetrwać ten czas. Ale nie można zapominać także o sferze pozafinansowej, bo tu wydarzyło się wiele pozytywnych zmian. Napotkane trudności wyzwoliły w ludziach nowe siły, solidarność w działaniu, troskę i pomoc niesioną innym. Tego typu historii znamy dużo, mamy ich już ponad kilkadziesiąt zgłoszonych w konkursie w ramach naszej kampanii Solidarni Zwyciężymy. To niewątpliwie również dzięki tym historiom obecnie z nadzieją możemy patrzeć na kolejne miesiące wychodzenia z kryzysu.” – mówi Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Wszyscy mają nadzieję, że najgorsze chwile większość przedsiębiorstw ma już za sobą i powoli zarówno pracodawcy, jak i pracownicy z optymizmem zaczynają postrzegać sytuację w jakiej znajdują się ich firmy. Z badania przeprowadzonego przez SW Research, zleconego przez Polski Funduszu Rozwoju w ramach kampanii Solidarni Zwyciężymy, wynika, że coraz mniej Polaków obawia się o utratę pracy w wyniku sytuacji związanej z problemami firmy spowodowanymi skutkami pandemii COVID-19 –taką postawę deklaruje 47,6% badanych wobec 32,8% wciąż jeszcze obawiających się o utratę pracy. Również pracodawcy z nadzieją patrzą na najbliższą przyszłość – 70,5% w całej Polsce przewiduje, że jest w stanie poradzić sobie z problemami w funkcjonowaniu w nadchodzących miesiącach. Solidarna współpraca tych dwóch grup społecznych – pracodawców i pracowników zdaniem 44,7% Polaków odgrywa kluczowa rolę w procesie radzenia sobie ze skutkami i wychodzenia z kryzysu spowodowanego skutkami pandemii COVID-19.

Tarcza Finansowa PFR

Tarcza Finansowa PFR dla firm i pracowników jest programem wsparcia o wartości 100 mld zł skierowanym do mikrofirm (zatrudniających co najmniej 1 pracownika) oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Istotą Tarczy Finansowej PFR jest to, że skorzystanie z subwencji odbywa się szybko (w ciągu 1-2 dni) i nie wymaga od przedsiębiorców dodatkowych zaświadczeń ani załączników. Weryfikacja uprawnień przedsiębiorców oraz ich statusu jest przeprowadzana automatycznie za pomocą rejestrów publicznych – deklaracji VAT, danych z ZUS oraz z uwzględnieniem dostępnych dokumentów księgowych.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk