• Odbierz prezent
Snowden: Bitcoin nie przetrwa, ale kryptowaluty zostaną z nami na dłużej

Edward Snowden, sygnalista odpowiedzialny za największy wyciek poufnych informacji w historii USA, w wywiadzie dla organizacji ACLU (American Civil Liberties Union) wypowiedział się na temat technologii blockchain, a także przyszłości samego bitcoina i wpływu koncepcji kryptowalut na wolność jednostki. Jedną z kontrowersyjnych tez Snowdena jest przyszła marginalizacja i odejście w niepamięć bitcoina, przy jednoczesnym przetrwaniu innych kryptowalut.

 

Wolny pieniądz, ale bez przyszłości

Wg Snowdena, wartość bitcoina zawiera się w jego ograniczonej do 21 mln jednostek maksymalnej podaży oraz w możliwości dokonywania transakcji bez pośredników. Obecnie mieszkający w Rosji sygnalista przyznaje, że jest entuzjastą bitcoina (BTC) ze względu na możliwości, jakie daje, jednak nie wróży mu świetlanej przyszłości. Wg Snowdena, BTC jest świetnym narzędziem dla osób potrzebujących „wolnych pieniędzy”, które można transferować bez konieczności bycia częścią systemu bankowego, a także poza jego kontrolą.

 

„Przyjmijmy, że Bank of America nie chce zrealizować płatności od kogoś takiego jak ja. W starym systemie finansowym banki mają niezwykłą siłę przebicia i mogą do czegoś takiego doprowadzić. Jeśli nastolatek w Wenezueli chce otrzymać zapłatę za zlecenie, które wykonał dla kogoś w Paryżu, kryptowaluty pozwalają mu na coś, co jest zakazane przez władze rządowe. Bitcoin nie jest prawdziwie prywatną walutą, ale jest pierwszym prawdziwie „wolnym pieniądzem”.

 

Czytaj także: Bitcoin i pozostałe kryptowaluty w ciągu dekady będą jak Internet dla rynków finansowych. Raport KPNG

Kryptowaluty to wielka rzecz, zaś ich powstanie to ważny moment w historii finansów. Minie jednak sporo czasu zanim waluty cyfrowe zyskają niepodważalny status medium wymiany wartości i środka tezauryzacji. Aby do tego doszło, konieczne jest podjęcie wysiłków w celu instytucjonalizacji kryptowalut, .. Czytaj
Bitcoin i pozostałe kryptowaluty w ciągu dekady będą jak Internet dla rynków finansowych. Raport KPNG

 

Mimo ogólnie pozytywnego nastawienia do idei stojącej za BTC, Snowden krytykuje obecnie istniejące algorytmy konsensusu wykorzystywane w walutach cyfrowych. Proof of Work określa jako aktywność niszczącą środowisko naturalne, skupiona w rękach zamożnych, zaś Proof of Stake nazywa „bezpośrednią zachętą bogatych do tego, aby ich chciwość podtrzymywała funkcjonowanie systemu”.

Twierdzi on też, że kryptowaluty mają świetne cechy użytkowe, jednak bardzo słabą implementację, co z czasem doprowadzi m.in. do marginalizacji samego bitcoina, jednak nie do zaniku kryptowalut jako takich, które wypracują inne, bardzie efektywne modele funkcjonowania. 

Jest to dość kontrowersyjna teza, zwłaszcza w obliczu obecnej, ponad 50% dominacji BTC nad całym rynkiem kryptowalut. Co więcej, wielu obserwatorów rynku częściej twierdzi, że to bitcoin -jako najbardziej zdecentralizowany, najstarszy i najlepiej dopracowany - w przyszłości zdystansuje cały rynek kryptowalut, przepełniony mało wartościowymi projektami.

 

Wielki mankament bitcoina

Powyższa opinia Edwarda Snowdena nie jest jego pierwszą wypowiedzią na temat kryptowalut. W marcu 2018 r. występował ona na konferencji Blockstack w Berlinie, nadając transmisję video z Rosji. Już wtedy przyznał on, że wg niego bitcoin - mimo swoich niezaprzeczalnych zalet - nie będzie trwał wiecznie. Snowden stwierdził także, że większość entuzjastów kryptowalut ma problem z prawidłowym ocenieniem rzeczywistych wyzwań, jakie stoją przed BTC:

 

„Wszyscy skupiają się na ograniczeniach skalowalności i maksymalnej liczby transakcji na sekundę, gdy mowa jest o głównych problemach bitcoina. I owszem, jest to jedno z największych wyzwań i ograniczeń. Mało kto jednak dostrzega znacznie większy mankament BTC o charakterze strukturalnym, którego tak naprawdę nie da się naprawić - tym problemem jest całkowicie publiczna sieć bitcoina.

 

Wg Snowdena, publiczny blockchain jest idealnym narzędziem do wykorzystania przez służby federalne, przeciwko którym bitcoin miał być ochroną, wedle ideologii ruchu Cypher Punków, do których rzekomo należał sam anonimowy twórca kodu BTC, Satoshi Nakamoto.

Edward Snowden przyznał również, że przyszłość bitcoina jako powszechnego środka płatniczego jest mglista, gdyż przy codziennych operacjach niemal niemożliwym jest utrzymanie trwałego, ciągle rosnącego rejestru wszystkich transakcji wykonanych od samego początku istnienia BTC.

Podczas marcowej konferencji sygnalista i były pracownik CIA podzielił się również informacją na temat swoich osobistych preferencji w zakresie walut cyfrowych - Snowdenowi najbardziej odpowiadają funkcje, jakie oferuje Zcash (ZEC), będący jednym z czołowych przedstawicieli tzw. private-coinów, czyli kryptowalut zapewniających prywatność i anonimowość ich użytkownikom. Co ciekawe, obecnie w sieci ZEC jedynie niecałe 25% transakcji odbywa się z zachowaniem anonimowości przy pomocy tzw. chronionych adresów (ang. shielded addresses), w przeciwieństwie np. do czołowego private coina, jakim jest Monero (XMR), w którym wszystkie transakcje są anonimowe.

 

Czytaj także: Zcash (ZEC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Prawdziwie anonimowy bitcoin? Zcash (ZEC) to otwartoźródłowy (ang. open source) projekt sieci płatniczej opartej na technologii blockchain, z własną kryptowalutą o tej samej nazwie. Zcash jest jednym z głównych (obok Monero) przedstawicieli tzw. private coinów, czyli kryptowalut zapewniających pryw.. Czytaj
Zcash (ZEC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

Kim jest Edward Snowden?

Snowden jest amerykańskim programistą, urodzonym w 1983 r., który zasłynął jako autor największego wycieku poufnych informacji w historii USA. Był on współpracownikiem CIA (Centralnej Agencji Wywiadowczej USA) oraz NSA od 2006 r. aż do 2013 r., kiedy opublikował poufne dokumenty rządowej agencji. Snowden ujawnił m.in. istnienie rządowego programu PRISM, który pozwalał na podsłuchiwanie rozmów telefonicznych, dostęp do internetowych czatów i prywatnych wiadomości obywateli USA i nie tylko. W program były zaangażowane największe korporacje, takie jak Microsoft, Facebook, czy Google. Upublicznione dokumenty potwierdzały również fakt, że rządowe agencje USA podsłuchiwały czołowych polityków, głównie z Unii Europejskiej.

Publikacja Snowdena wywołała międzynarodowy skandal, zaś sam sygnalista został oskarżony przez rząd USA, Wielkiej Brytanii i Australii o szpiegowstwo i ujawnienie tajemnic państwowym, za co jest ścigany międzynarodowym listem gończym.

Od 2013 r. rezyduje on na terenie Rosji, która udzieliła mu azylu politycznego. Miejsce zamieszkania Snowdena jest ściśle tajne, zaś nad jego bezpieczeństwem czuwa rosyjska FSB (Służba Bezpieczeństwa).

 

Czytaj także: Rosja odblokuje dostęp do komunikatora Telegram, jednak pod jednym warunkiem…

Po kwietniowym zarządzeniu rosyjskiego nadzoru telekomunikacyjnego, który zarządził internetową blokadę popularnego szyfrowanego komunikatora Telegram, rządowy organ ogłosił 28 sierpnia, że jest w stanie wycofać się z nałożonej blokady, jeśli tylko administracja Telegrama zgodzi się na udostępnienie.. Czytaj
Rosja odblokuje dostęp do komunikatora Telegram, jednak pod jednym warunkiem…

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk