• Odbierz prezent
easyMarkets
Z artykułu dowiesz się:

- Jak swoją decyzję o usunięciu podłogi na franku szwajcarskim oceniają ówcześni członkowie SNB

Bank Centralny w Szwajcarii mógł zrobić więcej, aby przygotować rynki finansowe do usunięcia „podłogi” dla franka - powiedział wiceprezes Narodowego Banku Szwajcarii (SNB) Jean-Pierre Danthine.

 

W stycznia 2015 roku SNB ogłosił decyzję, że kończy swoją politykę utrzymywania stabilnej „podłogi” dla franka na poziomie 1,20. Taka decyzja w bardzo dużym stopniu zaskoczyła rynki finansowe, zwłaszcza że ówczesny wiceprzewodniczący SNB Jean-Pierre Danthine powiedział dzień wcześniej, że minimalny kurs dla franka musi pozostać fundamentem polityki pieniężnej Narodowego Banku Szwajcarii.

 

"Może powinienem tego żałować: że mogliśmy lepiej to wyjaśnić, że nie będziemy silnie obstawać za utrzymywaniem minimalnego kursu oraz za faktem, że nikt nie będzie przed tym ostrzeżony" - słowa Danthine, cytowane przez Le Temps w wywiadzie opublikowanym w kwietniu 2016 roku.

 

"Ale jest to skomplikowane, aby tak to zasugerować rynkom, żeby odebrały w odpowiedni sposób wiadomość, że potencjalny koniec jest już bliski. Wszystko, co osłabiło minimalny kurs wróciło do nas (na rynkach walutowych) w postaci spekulacji" - powiedział Danthine, który po opuszczeniu SNB pod koniec czerwca ubiegłego roku został wykładowcą na kilku uniwersytetach.

 

Po podjęciu decyzji o zakończeniu utrzymywania minimalnego kursu wymiany walutowej szwajcarskiego franka wystąpił gwałtowny wzrost jego wartości. Następnie SNB wprowadził politykę ujemnych stóp procentowych oraz nabywał duże ilości obcych walut, aby pomóc ustabilizować kurs franka na parze EURCHF - na bardziej odpowiednim poziomie właściwym dla eksporterów w tym kraju.

 

Jednak nadal SNB uważa, że frank jest walutą znacznie przewartościowaną.

 

Źródło: Reuters


easyMarkets

easyMarkets (wcześniej EasyForex) jest brokerem świadczącym usługi w 160 krajach. Zapewnia dostęp do ponad 175 produktów inwestycyjnych, w tym: walut, towarów i opcji. easyMarkets posiada licencję cypryjską - CySEC (ważną na terenie całej UE na mocy dyrektywy MIFiD) oraz australijską - ASIC.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk