• Odbierz prezent
Śmierć złotego? Polska waluta nienawidzi niepewności. Koronawirus trzęsie rynkami

Sprawdź, jak dr Przemysław Kwiecień analizował o poranku rynki finansowe. Bank Japonii w stylu Fedu wprowadził nieograniczone QE i zapowiedział czterokrotny wzrost zakupu obligacji korporacyjnych. Decyzja ta sprawiła, że rynki zaczęły mocniej rosnąć. W tym tygodniu głównym wydarzeniem jest natomiast środowe posiedzenie Fedu.

Ujemne stopy procentowe w USA realne?

W zeszłym tygodniu Bloomberg, były członek Fedu, powiedział, że Rezerwa Federalna powinna wprowadzić ujemne stopy procentowe. Działania te, póki co, oceniane są jednak jako przedwczesne i niepotrzebne. Kolejne nerwowe działanie Fedu mogłoby zostać negatywnie ocenione przez inwestorów.

Koronawirus trzęsie rynkami

Zmienia się struktura rozwoju pandemii koronawirusa. Coraz większe problemy z COVID-19 mają kraje rozwijające się. Z drugiej strony dużo zaczyna się mówić o „odmrażaniu” gospodarek.

Za nami kolejny tydzień ogromnego przyrostu nowych bezrobotnych w USA. Rynki oczekują na odbicie w kształcie litery V. Kluczowe będzie, w jakim stopniu wróci globalny popyt konsumencki. To on bowiem napędza gospodarki rozwinięte na świecie.

Rynki walutowe są podzielone

Najmocniej cierpią waluty rynków wschodzących – np. brazylijski real tudzież meksykańskie peso. Polski złoty niestety również traci na tej sytuacji. Obawy wzrosną, jeśli okaże się, iż któryś z rynków wschodzących może mieć problem w z wypłacalnością. Poprawa nastrojów sprzyja natomiast australijskiej walucie.

Czego można się spodziewać na rynku ropy? Prawdopodobnym scenariuszem wydaje się byś stabilizacja. Sytuacja na rynku ropy dobrze oddaje kondycję światowej gospodarki, więc warto uwzględniać to w swoich analizach.

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Oskar Nawalany

Entuzjasta kryptowalut oraz inwestycji długoterminowych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk