• Sklep
  • Odbierz prezent
Śledztwo ws Dascoina nabiera tempa. CBŚ zabezpieczyło jak dotąd 44 mln złotych

Niedługo po tym jak Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie kontrowersyjnego projektu Dascoin, znamy juz pierwsze szczegóły postępowania. Wiadomo już, że sprawą zajmuje się także Centralne Biuro Śledcze (CBŚ), które zabezpieczyło środki na koncie jednej ze spółek zamieszanych w promowanie Dascoina.

 

21 września Prokuratura Okręgowa w Warszawie na zawiadomienie fundacji Trading Jam wszczęła postępowanie w sprawie platformy inwestycyjnej DasEcosystem, prowadzonej przez zarejestrowaną w Singapurze spółkę NetLeaders. Kluczowym elementem platformy jest właśnie scentralizowana kryptowaluta Dascoin.

Prokuratura wszczęła postępowanie na podstawie dwóch paragrafów - możliwość popełnienia przestępstwa z z art. 286 Kodeksu Karnego, paragraf 1 (niekorzystne rozporządzenie cudzym mieniem za pomocą wprowadzania w błąd; kara do ośmiu lat pozbawienia wolności) oraz z art. 294 KK, paragraf 1 („oszustwo komputerowe” w stosunku do mienia o znacznej wartości; kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności).

 

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, otwarcie nazywając Dascoina piramidą finansową, sprawą zajmuje się obecnie Centralne Biuro Śledcze Policji, czego efektem jest zabezpieczenie 44 mln złotych znajdujących się na koncie bankowym jednej ze spółek, potencjalnie zaangażowanych w promowanie zakupu licencji inwestycyjnych NetLeaders.

CBŚ zwraca się również z prośbą do wszystkich osób, które twierdzą że zostały poszkodowane przez działalność promotorów DasCoina o zgłaszanie się do wydziału zwalczania zorganizowanej przestępczości ekonomicznej.

 

Należy jednak pamiętać, że na obecnym etapie śledztwa nie postawiono nikomu zarzutów, a tym bardziej nie udowodniono popełnienia przestępstwa.

 

Dascoin od dłuższego czasu wzbudzał wiele kontrowersji swoim modelem biznesowym, polegającym marketingu wielopoziomowym (MLM), a także skomplikowanym i nietransparentnym modelu emisji cyfrowej waluty Dascoin.

 

Warto wspomnieć, że pierwsze postępowanie ws Dascoina (z podejrzeniem prowadzenia działalności opartej o schemat Ponziego) zostało wszczęte przez UOKiK w grudniu zeszłego roku.

Czytaj także: UOKiK prowadzi postępowania w sprawie FutureNet, DasCoina i OneCoina

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował materiał, w którym ostrzega przed „inwestycjami” alternatywnymi i piramidami finansowymi. UOKiK zwraca w nim uwagę na to jak rozpoznać nieuczciwe schematy i przedstawia listę podmiotów w sprawie których prowadzone są postępowania. Wśród niż znalaz.. Czytaj
UOKiK prowadzi postępowania w sprawie FutureNet, DasCoina i OneCoina

 

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk