• Odbierz prezent
Słaby sentyment na rynkach sponsorowany przez m.in. wyprzedaż kryptowalut, wypadek Tesli jadącej na autopilocie czy dochodzenie ws bezpieczeństwa narodowego

Początek tygodnia nie należał do udanych dla krajowych inwestorów. Pomimo początkowych wzrostów dzięki którym indeks WIG20 dotarł do najwyższych od stycznia poziomów, w dalszej części dnia obserwowaliśmy systematyczne spadki w ślad za gorszymi nastrojami na parkietach zagranicznych, szczególnie w USA.

W efekcie indeks największych spółek zamknął się poniżej poziomu 2 000 pkt.,

co jest negatywnym sygnałem, oznaczającym kolejne nieudane wybicie z trwającej od początku roku konsolidacji. Wśród komponentów WIG20 nieco lepiej radziły sobie spółki technologiczne (jednak z wyjątkiem Allegro) i telekomunikacyjne, spadały natomiast spółki paliwowe oraz Tauron PE. Jeżeli chodzi o średnie i mniejsze walory, to zachowanie mWIG40 i sWIG80 było zbliżone, a oba indeksy spadły nieco ponad 0,5%.

Przebieg sesji w Europie był analogiczny do tego w Warszawie

Po początkowych wzrostach i osiągnięciu nowych maksimów, indeksy szybko zaczęły tracić i zniżkowały do końca dnia. Na sentymencie ważyło spadkowe otwarcie sesji w Stanach Zjednoczonych, gdzie tradycyjnie po zamknięciu notowań w Europie, notowania uległy stabilizacji. Główne indeksy (np. DAX, EuroStoxx50, S&P500) nie straciły jednak dużo, a wczorajsze zniżki sięgnęły do ok. 0,5%. Gorzej radziły sobie spółki technologicznie, a Nasdaq spadł prawie 1,0%.

Przyczyną nieco słabszego sentymentu w tym sektorze mogły być m.in:

weekendowa wyprzedaż kryptowalut, informacje o wypadku samochodu Tesli jadącego na autopilocie, ostrzeżenia amerykańskich urzędników odnośnie bezpieczeństwa produktów Peloton albo informacje nt. dochodzenia ws bezpieczeństwa narodowego przez Wielką Brytanię po ogłoszeniu przejęcia lokalnego producenta mikroprocesorów przez Nvidia..

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

Brak istotniejszych danych makroekonomicznych powinien przełożyć się naszym zdaniem na niewielką zmienność w trakcie dzisiejszej sesji. Indeks WIG20 cały czas znajduje się w okolicy górnego ograniczenia kanału bocznego w zakresie 1900-2020 pkt. i ten ruch boczny w najbliższych dniach powinien być kontynuowany. Na świecie inwestorzy zwrócą uwagę na raporty za 1Q21, które opublikują między innymi Netflix, Proctor&Gamble, Intel, czy American Express (łącznie 79 spółek z S&P500 w tym tygodniu).


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk