• Odbierz prezent
Słaby raport NFP nie psuje rynkowych nastrojów - CAC, FTSE, DAX kończą nad kreską!

Podczas dzisiejszej sesji poznaliśmy dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Pomimo, że okazały się one wyraźnie gorsze od oczekiwań, nie popsuło to znacząco rynkowych nastrojów, które w dalszym ciągu pozostają bardzo dobre. Opublikowane o 14:30 odczyty pokazały, że zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w grudniu spadło o 140 tysięcy etatów, podczas gdy w sektorze prywatnym zmniejszyło się ono o 95 tysięcy. Dzisiejsze gorsze dane pokazują jak negatywnie na gospodarce odbijają się obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Jednak mimo rozczarowujących odczytów, na rynku nie widać reakcji, najwidoczniej inwestorzy liczą na szybki powrót światowej gospodarki na właściwe tory i ożywienie w 2021 roku.

Ponadto słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy mogą się okazać pretekstem do dalszej stymulacji fiskalnej, która powinna wesprzeć apetyt na ryzykowne aktywa.  W pierwszym tygodniu Nowego Roku mogliśmy obserwować solidne wzrosty na rynku akcji. Patrząc jedynie na dzisiejsze zamknięcie w Europie na poszczególnych indeksach, zdecydowana większość parkietów zamknęła się na plusie. Niemiecki DAX, jak i francuski CAC40 zyskały 0,6%, podczas gdy londyński FTSE100 zakończył dzień wynikiem na poziomie +0,25%. Nieco gorzej poradził sobie indeks dwudziestu największych spółek w Polsce, który znalazł się 0,07% pod kreską.

Niemniej w skali całego tygodnia sytuacja wygląda dużo lepiej, pierwszy tydzień tego roku zakończył się dla WIG20 wzrostem wynoszącym niemal 4,5%. Jeśli chodzi o indeksy w USA, przed godziną 18:00 możemy obserwować mieszane nastroje. Dow Jones i Russell 2000 znajdują się około 0,2% pod kreską, jednak S&P500 rośnie 0,15%, a Nasdaq dodaje 0,6%. Biorąc pod uwagę, że dziś nie poznamy już żadnych odczytów makro, a słabe dane z rynku pracy nie popsuły nastrojów, niewykluczone, że do końca sesji będziemy obserwować konsolidację na obecnych poziomach.


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk