• Odbierz prezent
Słaby początek tygodnia na GPW. Obawy o spór na linii USA-Chiny

Główne indeksy na giełdzie w Warszawie otworzyły się w poniedziałek na neutralnych poziomach (WIG +0.07%, WIG20 +0,09%). Znowu dały o sobie znać obawy dotyczące sporu na linii USA- Chiny.

Tym razem inwestorzy spekulowali

o planach wprowadzenia ograniczeń dla notowań akcji chińskich spółek na amerykańskich giełdach. Pomimo dementi ze strony Departamentu Skarbu giełdowi gracze pozostali ostrożni z uwagi na użycie w komunikacie sformułowania „na chwilę obecną”. Pomimo zaognienia sytuacji wicepremier Chin potwierdził przylot do USA na kolejną serię rozmów po 7 października.  

Dobry początek zanotowały

akcje CCC (ostatecznie -0,58%). Spółka powiązana z główny udziałowcem spółki, Dariuszem Miłkiem, poinformowała o zakupie 190 tysięcy akcji CCC po 129,65 za sztukę. Tym samym, będzie on posiadał 27,3% wszystkich akcji spółki obuwniczej. Warto przypomnieć, przy tej okazji, że kilku analityków liczy na dobre wyniki spółki za miesiąc wrzesień, argumentując je pogodą. Najprawdopodobniej w zwiazku z tymi oczekiwaniami rosły również akcje LPP (+0,70%). Najnowsze prognozy pogody na październik zapowiadają pilną potrzebę zakupów nowej garderoby. Dobrze zachowywały sie akcje spółek energetycznych (głównie PGE +2,41% oraz TPE +1,05%). Było to spowodowane spadającymi cenami certyfikatów na emisję CO2.

Po drugiej stronie rynku

znalazły się banki (MBK -4,24%, PKO BP -1,80%). Wielkimi krokami zbliża się 3 października, kiedy to zapaść ma wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ws. kredytów frankowych. Nagorszym walorem poniedziałkowej sesji były akcje JSW (-5,22%). Akcje jastrzębskiej spółki spadają kolejną sesję w ślad za osuwającymi się cenami węgla koksujacego.

Ostatecznie główne indeksy zakończyły poniedziałkową sesję spadkami (WIG -0,60%, WIG20 -0,60, mWIG40 -0,73%, sWIG80 -0,71%).  

Rozpoczęty tydzień to przede wszystkim

ważne informacje dla polskiej gospodarki: jutro poznamy poziom przemysłowego PMI za wrzesień, w środę poziom stóp procentowych, zaś w czwartek najważniejsze – wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego, który może otworzyć drogę dla tysięcy Polaków do ubiegania się poprzez sądy odszkodowań od banków. Poza tym najważniejsze odczyty zostaną opublikowane w piątek i będą dotyczyły amerykańskiego rynku pracy za wrzesień.


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk