• Odbierz prezent
Słaby kurs dolara, euro powyżej 4,31 PLN. Możliwa korekta na polskim złotym

Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi słabszego dolara oraz lekkie osłabienie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3117 złotego wynosi kurs euro EUR/PLN, 3,8368 zł kurs dolara USD/PLN, 4,0622 złotego kurs franka CHF/PLN oraz 4,9688 zł kurs funta GBP/PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,697% w przypadku obligacji 10-letnich.

Jak wygląda sytuacja na rynku Forex?

Ostatnie godziny obrotu na światowych rynkach ponownie przyniosły podbicie awersji do ryzyka wśród inwestorów. Amerykańskie giełdy straciły ponad 3%, a tzw. „indeksy strachu” ruszyły w kierunku ostatnich maksimów. Cytowanym powodem jest teoretycznie decyzja władz Kalifornii dot. wprowadzenia „stanu wyjątkowego” w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Dodatkowo USA mają obecnie relatywnie kiepską statystykę zachorowań do zgonów. W Europie Włochy zdecydowały się na podjęcie działań fiskalnych. Ciekawie prezentuje się sytuacja wokół USD – rynek oczekuje dalszych (50pb.) cięć stóp przez FED, transferując kapitały w kierunku amerykańskich obligacji (swoiste safe haven). Spadki rentowności (historyczne minima) z kolei rzutują na USD, gdzie eurodolar kwotowany jest już po 1,1227 USD. Teoretycznie więc słaby dolar powinien wspierać waluty EM (co było widać na spadku USD/PLN) niemniej układ ten nie wynika z globalnego risk-on, a potencjalnego risk-off, stąd w przypadku dalszych spadków na giełdach możemy spodziewać się odpływów również z EM/PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. NBP poda jedynie dane dot. aktywów rezerwowych za luty. Na szerokim rynku mamy dzień z NFP, chociaż w obecnym układzie dane te mogą zostać zepchnięte na dalszy plan.

Z rynkowego punktu widzenia USD/PLN oscyluje blisko wsparcia na 3,83 PLN, co sugeruje potencjalne wygaszenie ruchu spadkowego na parze. Odbija również zestawienie z funtem szterlingiem. EUR/PLN podbija w kierunku 4,31 PLN.

 

 

Nota prawna

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Konrad Ryczko

Makler Papierów WartościowychWydział Analiz RynkowychDom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk