• Odbierz prezent
Słabszy wskaźnik IFO nie popsuł dobrych nastrojów na europejskich giełdach. Intesa Sanpaolo, UniCredit, Banco BMP i UBI zwyżkują po ponad 4 procent

Słabszy wskaźnik Ifo nie popsuł dobrych nastrojów na europejskich giełdach. Inwestorzy z optymizmem traktują doniesienia z Włoch o możliwej korekcie planów budżetowych na 2019 r. Na giełdach w regionie najmocniejsze zwyżki w tym miesiącu - podają maklerzy.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

Indeks giełdy w Mediolanie FTSE MIB zyskuje 2,75 proc., po zwyżkach wcześniej o ponad 3 proc.

Zyskują akcje włoskich banków: Intesa Sanpaolo, UniCredit, Banco BMP i UBI zwyżkują po ponad 4 proc.

Anonimowe źródła rządowe podały, że włoski rząd rozważa wprowadzenie zmian w sprawie swojego targetu deficytu na 2019 r.

 

Premier Włoch Giuseppe Conte, wicepremierzy - Luigi Di Maio i Matteo Salvini oraz minister finansów Giovanni Tria mają rozważać różne cele budżetowe na spotkaniu w poniedziałek w Rzymie o 19.30.

 

Salvini powiedział już w wywiadzie dla agencji AdnKronos, że zakładany w obecnym planie deficyt budżetowy Włoch w 2019 r. - na poziomie 2,4 proc. PKB, kwestionowany przez Komisję Europejską za przekroczenie unijnych limitów, może zostać skorygowany.

 

Z kolei Armando Siri, doradca ekonomiczny wicepremiera Salviniego, powiedział w wywiadzie dla "Il Messaggero", że "możliwe jest dostrojenie budżetu".

 

Pozytywnego sentymentu na rynkach nie jest w stanie zakłócić słabszy od prognoz wskaźnik z niemieckiej gospodarki - indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców, wyniósł w XI 102,0 pkt. wobec 102,9 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 102,3 pkt.

 

Nastroje w największej gospodarce strefy euro uległy pogorszeniu w związku z oznakami słabnięcia popytu zagranicznego, a rosnące napięcia handlowe na świecie nadal hamują wzrost w niemieckiej gospodarce - zwracają uwagę analitycy.

 

Na rynku walutowym euro zyskuje 0,4 proc., dochodząc do poziomu 1,1384 USD. Brytyjski funt drożeje o 0,3 proc. do 1,2849 USD. Premier Theresa May przygotowuje się do wystąpienia w brytyjskim parlamencie w sprawie Brexitu po niedzielnym szczycie w Brukseli. Musi przekonać sceptyków, że "nie ma lepszej oferty" od osiągniętego z UE porozumienia ws. Brexitu.

 

Brytyjski parlament prawdopodobnie odrzuci umowę, podczas głosowania w grudniu, ale potem zaaprobuje ją podczas drugiej próby - pod presją rynku - wskazują analitycy UBS Wealth Management. Głosowanie w parlamencie ma odbyć się 12 grudnia - donosi "The Telegraph".

 

Ropa na NYMEX drożeje o 1,3 proc. do 51,08 USD za baryłkę.

 

Na poniedziałek zaplanowano wystąpienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego w Parlamencie Europejskim, a na konferencji we Frankfurcie wystąpi główny ekonomista EBC Peter Praet.

 

Poniżej indeksy w Europie - godz. 12.00

 

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3173,30 1,15
DAX Niemcy 11321,95 1,15
FTSE 100 W.Brytania 7019,87 0,96
CAC 40 Francja 5002,40 1,12
IBEX 35 Hiszpania 9059,90 1,61
FTSE MIB Włochy 19228,86 2,75

Notowania: UniCredit SpA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/MIL:UCG/

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk