Rynki finansowe po obu stronach Atlantyku notowały wczoraj pozytywną sesję, ponieważ Joe Biden został zainaugurowany jako 46. prezydent Stanów Zjednoczonych i wygłosił przemówienie, w którym mówił o jedności i zjednoczeniu kraju, a także wezwał do zakończenia „niewolniczej wojny” ostatnich kilku lat. Wszystkie główne rynki akcji w USA zamknęły się na nowych rekordowych poziomach. Rynki w Europie również zakończyły pozytywnie, ponieważ inwestorzy przyjęli przesłanie nowego prezydenta i sekretarz skarbu wraz z obietnicą „działania na wielką skalę”, w przemówieniu dla amerykańskich decydentów dzień wcześniej.
prawdopodobnie wpłynie na pozytywne otwarcie w Europie dzisiejszego ranka, po tym, jak Bank Japonii utrzymał politykę pieniężną bez zmian, przed dzisiejszą decyzją EBC w sprawie stóp procentowych. W Europie niewiele jest dowodów wzrostu cen, a ostateczne dane z grudnia wskazują na spadek CPI o -0,3% i odczytu bazowego na poziomie 0,2% w ujęciu rocznym, przy czym liczba ta prawdopodobnie będzie nadal podkreślać konieczność utrzymania warunków finansowych, jeśli koniunktura pogorszy się. Prezes EBC, Christine Lagarde, mogła wyrazić w zeszłym tygodniu przekonanie, że grudniowe prognozy banków są nadal aktualne i prawdopodobnie zrobi to samo dzisiaj, pomimo zaostrzenia ograniczeń we Francji, Niemczech i Holandii w ostatnich dniach. Dziś nie oczekuje się żadnych zmian, ale w ciągu ostatnich 12 miesięcy EBC pokazał, że jest gotowy do zmiany polityki, gdy jest to konieczne, w celu wsparcia gospodarki europejskiej.
który wypchnął euro powyżej poziomu 1,2000 w stosunku do dolara i zwiększył presję deflacyjną na gospodarkę, która wróciła do recesji i jest mało prawdopodobne, aby odżyła przed drugą połową 2021 r., ze względu na kolejne ograniczenia, które obowiązywały przez większość czwartego kwartału ubiegłego roku i prawdopodobnie zostaną przedłużone na drugi kwartał tego roku. Niemcy przedłużają swój lockdown do połowy lutego, podczas gdy we Francji i Holandii wprowadzono godzinę policyjną, a bary i restauracje we Francji pozostają zamknięte do Wielkanocy, nawet w najbardziej optymistycznym scenariuszu. Sugeruje to jeszcze większy cios ekonomiczny w nadchodzących tygodniach i miesiącach, w tym samym czasie, gdy program szczepień zaczyna się bardzo niepewnie.
a także przedłużył go o kolejne 9 miesięcy, do marca 2022 r. Choć pozwala to kupić trochę czasu, wraz z programem pożyczkowym w formie TLTRO, to jednak EBC nie może działać sam, ponieważ działa już na granicy swojego mandatu. Tutaj potrzebna jest pomoc na znacznie większą skalę fiskalną, która w tej chwili ma dopiero nadejść w dość ograniczonej formie w postaci unijnego funduszu naprawczego. 390 mld euro z 750 mld euro tego funduszu w formie dotacji, to zbyt mało, aby naprawdę zrobić dużą różnicę. Pozytywem jest, że produkcja utrzymuje się na dość dobrym poziomie, jednak indeksy PMI dla usług nadal się kurczą, z niewielkimi perspektywami na mocne odbicie ze względu na kontynuację ograniczeń we Francji, a także w Niemczech. Chociaż EBC dołożył wszelkich starań, aby zapewniać, że jego zestaw narzędzi monetarnych wciąż posiada mnóstwo amunicji, wzrost wartości euro i osłabienie dolara amerykańskiego nie pomagają.
Pod tym względem prowadzą Niemcy, z tymczasowym zawieszeniem paktu fiskalnego, jednak ten bodziec jest dostarczany bardzo lokalnie, a nie na poziomie ogólnoeuropejskim, z Włochami, Hiszpanią i Grecją, które mają największe potrzeby gospodarcze. Wydarzenia we Włoszech również nie pomagają w obecnej sytuacji, gdy tamtejsi politycy spierają się o to, jak wydać swoją część funduszu naprawczego. Chociaż dodatkowe pieniądze są mile widziane, prawdopodobnie zostaną zmarnowane, biorąc pod uwagę brak apetytu włoskich instytucji na przeprowadzenie reform niezbędnych do poprawy funkcjonowania gospodarki w dłuższej perspektywie. Ze względu na to, że szkody spowodowane pandemią prawdopodobnie rozciągną się jeszcze na 2021 r., Europa nie wydaje się być bliższa podjęcia działań politycznych, a także fiskalnych.
amerykański rynek pracy znajdzie się na szczycie jego listy priorytetów, ponieważ już dzisiaj oczekujemy na najnowsze dane dotyczące liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W zeszłym tygodniu nastąpił duży wzrost w odczycie, z 787 tys. do 965 tys., co przypomina decydentom w USA, że konieczne są pilne działania. Obecne prognozy wskazują na lekki spadek do 930 tys., jednak biorąc pod uwagę wzrost wskaźników infekcji do grudnia i spadek zaufania konsumentów, nie zdziwi kolejny wzrost w danych.
EURUSD – para pozostaje powyżej 1,2040 i 50-dniowej MA. Spadek poniżej 1,2040 może dać sygnał do dalszej zniżki w kierunku 1,1980 i dalej, w okolice 1,1800. Obecne odbicie musi przełamać opór przy 1,2170 by dotrzeć do 1,2230.
GBPUSD – marginalny nowy szczyt przy 1,3719 został osiągnięty wczoraj, jednak niepowodzenie w przełamaniu powyżej 1,3720 spowodowało spadek funta. Dopóki znajdujemy się poniżej 1,3720, istnieje ryzyko powrotu do 1,3420. Wybicie powyżej 1,3720 otworzy drogę w kierunku 1,4000.
EURGBP – poziom 0,8860 został przełamany wczoraj, otwierając perspektywę dla ruchu w kierunku 0,8780. Odreagowanie powinno utrzymać się poniżej 0,8930.
USDJPY – dopóki znajdujemy się poniżej oporu przy 104,40, trend spadkowy jest wciąż aktualny. Poziom ten pozostaje kluczową barierą dla dalszych wzrostów w kierunku 105,20. Dopóki cena pozostaje poniżej 104,40, kierujemy się w okolice dołków ze stycznia, przy 102,60.
Germany30 – nastawienie Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z indeksem DAX wskazuje na oczekiwania spadkowe. 63% wartości wszystkich pozycji na tym instrumencie stanowią pozycje krótkie, które posiada 56% klientów. Warta odnotowania jest jednak zmiana z ostatnich godzinach – pozycje spadkowe zmniejszyły swoją wartość aż o 9 punktów procentowych.
Ropa Crude WTI– sentyment względem kontraktów CFD na indeks Ropę WTI jest pozytywny. Pozycje długie posiada aktualnie 67% klientów (o 1 punkt procentowy więcej niż jeszcze kilka godzin temu) i stanowią one 57% wartości wszystkich pozycji (wzrost o 4 punkty procentowe).
Złoto – żółty metal w dalszym ciągu znajduje się w łasce klientów CMC Markets. 79% posiadaczy otwartych pozycji na kontraktach CFD na złoto posiada pozycje długie, które stanowią 73% wartości.