• Odbierz prezent
Słabość dolara (USD) sprzyja wzrostom kursu funta (GBP). Zmiana strategii FED

Rynki kończą z wakacyjnym marazmem i inwestorzy liczą na ożywienie handlu i garść świeżych impulsów. Z mijającego tygodnia pozostaje gorący temat zmiany strategii Fed w kwestii sprowadzania inflacji do celu. Konsekwencje dla USD są istotniejsze w dłuższym horyzoncie, ale decyzja Fed daje przestrzeń do utrzymania apetytu na ryzyko. O ile oczywiście dane makro nie zachwieją wiarą w ożywienie, co będzie testowane przy odczytach PMI/ISM i raporcie NFP.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Przyszły tydzień: ISM/PMI, NFP, zamówienia z Niemiec, PKB/CPI z Polski, RBA, rynek pracy z Kanady

W USA uwaga będzie na danych i świeżych komentarzach z Fed. Raport z rynku pracy (pt) ma wskazać kontynuowany przyrost zatrudnienia, ale tempo powinno słabnąc jako efekt trudności wynikających z rosnącej liczby zachorowań. Aktywność biznesu w sierpniu pozostawała na trajektorii wzrostowej, co powinno przełożyć się na solidne wyniki ISM (wt, czw). Spośród przedstawicieli Fed główna uwaga będzie na wystąpieniach Claridy (pon) i Brainard (wt) z zarządu Fed, ale o perspektywach gospodarczych będą się wypowiadać również Mester (śr) i Evans (czw). Rynek zdaje się nie do końca przekonany, co wnosi zmiana strategii Fed i więcej informacji od członków FOMC może nadać bardziej zdecydowany kierunek dla USD.

W strefie euro rewizja wskaźników PMI (wt, czw) powinna być neutralna dla EUR. Inflacja (wt) pozostaje nisko przy trudnościach w gromadzeniu danych i wpływie czynników jednorazowych (jak odroczenia letnich wyprzedaży we Francji i Włoszech). Pozytywnie powinien odznaczyć się wzrost zamówień przemysłowych w Niemczech (pt). Z perspektywy EUR ważne będą aspekty techniczne handlu i czy zakończenie wakacyjnego marazmu przywróci pęd dla wzrostów EUR/USD w kierunku 1,20.

Finalne odczyty PMI z Wielkiej Brytanii (wt, czw) nie powinny odbiegać od wstępnych, mocnych wyników. Trzeba jednak pamiętać, że wynik świadczy jedynie o odczuciach biznesu względem sytuacji z poprzedniego miesiąca, a nie o sile ożywienia. Z tego względu reakcje GBP na dane są umiarkowane. Funt w dalszym ciągu korzysta z rajdu ryzykownych aktywów i odwijaniu krótkich pozycji przy praktycznie zerowych obawach inwestorów o ewentualne komplikacje w negocjacjach umowy handlowej Wielkiej Brytanii z UE. To może odżyć w kolejnych tygodniach, ale na razie słabość dolara winduje GBP/USD.

W Polsce rewizja szacunków PKB za II kw. (pon) dostarczy informacji o komponentach wzrostu. Spodziewamy się dwucyfrowego spadku inwestycji i prawie 10-procentowego tąpnięcia konsumpcji prywatnej. Ogólnie jednak skala załamania była mniejsza od oczekiwań, a rynek większą uwagę skupia na tempie odbicia w III kw. W tym kontekście oczekujemy wzrostu PMI dla przemysłu w sierpniu (wt) do 54,2 z 52,8. EUR/PLN zakotwiczył się blisko 4,40. Słabość dolara na głównych rynkach powinna sprzyjać złotemu, ale pole do umocnienia jest w naszej ocenie ograniczone.

Ożywienie gospodarcze Chin jest kluczowym tematem dla budowy globalnego apetytu na ryzyko. W przyszłym tygodniu sierpniowe wskaźniki PMI z przemysłu I usług (pon, wt, czw) powinny wskazać na kontynuację odbicia, choć przy słabnącym tempie, biorąc pod uwagę, że dalsza poprawa zaczyna być silnie uzależniona od kondycji rynków eksportowych.

W Australii posiedzenie RBA (wt) nie powinno przynieść zmian i reakcji rynku. PKB za II kw. (śr) podkreśli szkody, jakie pandemia wyrządziła w gospodarce, choć dla AUD ważniejsze jest tempo odbudowy i jego dowody, m.in. w lipcowej sprzedaży detalicznej (pt) – ryzykiem dla ogólnokrajowego odbicia konsumpcji jest lokalny lockdown Melbourne. W Kanadzie w raporcie z rynku pracy (pt) ważne będą trendy w zatrudnieniu. W lipcu za gros wzrostu odpowiadało zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin. Przesunięcie ciężaru w stronę pełnych etatów będzie sygnałem zdrowienia rynku pracy. W środowisku, w którym Fed zamierza tolerować wyższą inflację, dobrze powinny odnajdować się waluty surowcowe jako naturalne zabezpieczenie przed inflacją. W tym klimacie AUD, NZD i CAD mogą brylować na tle innych walut G10.     

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk