• Odbierz prezent
Słabnąca koniunktura w strefie euro

Niestety nie możemy powiedzieć, żeby ostatnie gospodarcze dane naszego zachodniego sąsiada wyglądały zachwycająco. Z tego powodu wczorajsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego odsunęło w czasie termin, do którego nie podejmie decyzji o podniesieniu stóp procentowych. W tym samym czasie polski rynek pracy nadal potwierdza kierunek, w którym podąża, czyli ciągły spadek bezrobocia.

Słabe odczyty zza Odry

Gospodarka Niemiec w ostatnim czasie nie ma najlepszej passy. Dzisiejsze dane tylko to potwierdzają. Produkcja przemysłowa spadła w skali roku o 1,9%, eksport o 3,7%, a import o 1,3%. Za to polskie wskaźniki wciąż wyglądają bardzo dobrze. Taki stan może jednak nie utrzymać się zbyt długo, gdyż Niemcy są najważniejszym odbiorcą produktów z Polski,  dlatego też problemy tego kraju mogą stać się naszymi problemami. Rynki walutowe przyjmują ostatnie dane z Unii dosyć dobrze, chociaż euro lekko traci. Jednak realna wycena europejskiej waluty jest trudna, ponieważ główny punkt odniesienia, jakim pozostaje dolar amerykański, jest obecnie silnie przeceniany w związku z nadchodzącymi obniżkami stóp procentowych.

Posiedzenie EBC

Wczorajsze posiedzenie europejskiego regulatora nie obfitowało w ważne deklaracje. Padło stwierdzenie o niepodnoszeniu stóp procentowych do połowy 2020 roku. Powodem jest zagrożenie koniunktury. Biorąc pod uwagę recesywne wyniki gospodarki niemieckiej, niestabilność budżetową Włoch oraz przeciętne wyniki zarówno Francji, jak i Hiszpanii, pogląd ten jest dość ostrożny. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na spadające stopy procentowe w USA, a przynajmniej na zapowiedź ich spadku. Jeżeli faktycznie zostaną obniżone, to różnica między Europą a USA spadnie i kolejny bodziec do podwyżek zniknie.

Polskie bezrobocie w dół

Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia spadła w odniesieniu miesięcznym (kwiecień-maj) z 5,6% do 5,4%. Tempo zmian pokrywa się z oczekiwaniami analityków, dlatego rynki nie były zaskoczone i nie zareagowały na te dane. Dlaczego bezrobocie spada? Prawdopodobne powody to rozpoczęcie prac sezonowych w rolnictwie oraz zwiększona ilość prac w branży budowlanej.

Dzisiaj w Chinach dzień wolny z powodu Święta Smoczych Łodzi, a w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - sytuacja na rynku pracy.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk