Reklama
WIG82 581,31+1,25%
WIG202 428,79+1,42%
EUR / PLN4,32+0,00%
USD / PLN4,00+0,21%
CHF / PLN4,42+0,17%
GBP / PLN5,05+0,24%
EUR / USD1,08-0,20%
DAX18 491,40+0,08%
FT-SE7 949,20+0,22%
CAC 408 232,79+0,34%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,38+0,79%
ROPA WTI82,52+0,98%
ZŁOTO2 207,78+0,73%
SREBRO24,50-0,28%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Słabe notowania polskiego złotego (EURPLN/USDPLN). Obniżka kursu eurodolara (EURUSD)

Słabe notowania polskiego złotego (EURPLN/USDPLN). Obniżka kursu eurodolara (EURUSD) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czwartkowa sesja zakończyła się słabszymi notowaniami złotego, gdzie para EUR/PLN zakończyła handel bliżej 4,58, z kolei USD/PLN przy poziomie 3,88. Kurs głównej pary walutowej obniżył się, kończąc sesję w okolicy 1,18.

W regionie Europy Środkowo – Wschodniej zapoczątkowane podwyżki stóp procentowych w Czechach i na Węgrzech będą pogłębiały różnice wobec poziomu kosztu pieniądza. Normalizacja polityki pieniężnej przez CNB oraz MNB powinna wspierać CZK oraz HUF wobec niepewności odnośnie wzrostu gospodarczego w tych krajach wywołanego postępującym wariantem Delta.

W Polsce finalny odczyt inflacji wyniósł 4,4% r/r,

co było zgodne z założeniami rynku, a ostateczna publikacja nie miała przełożenia na ruchy na polskim rynku walutowym ze względu na dystansowanie się członków RPP od wyższej presji inflacyjnej w ostatnich dniach. Spadek rynkowych stóp procentowych przekłada się na osłabienie PLN, gdyż topnieją założenia rynku, że do normalizacji polityki pieniężnej może dojść jeszcze w bieżącym roku. W ostatnich dniach wariant Delta jest również czynnikiem, który odcina waluty ryzykowne, w tym złotego od aprecjacji. Niepewność uczestników rynku wobec ewentualnych dalszych restrykcji w UE przekłada się na hamowanie zainteresowania EMFX i akumulowanie kapitału wśród walut bezpiecznych..

Podczas zeznań odnośnie perspektyw polityki pieniężnej,

szef Rezerwy Federalnej J. Powell utrzymał gołębie nastawienie oraz zasygnalizował, że bank centralny nie jest jeszcze gotowy na decyzję o zacieśnieniu warunków monetarnych a inflacja jest wciąż przejściowa. W oczach Fed sytuacja na amerykańskim rynku jest w dalszym ciągu niesatysfakcjonująca co może odwlekać szybsze ogłoszenie taperingu. W kontekście rynku pracy, w czwartek zostały opublikowane tygodniowe dane nt. nowych wniosków dla bezrobotnych, które zgodnie z założeniem rynku wyniosły 360 tys. t/t., co jednak nie poprawia nastrojów gdyż do poziomu zatrudnienia sprzed pandemii brakuje jeszcze wypełnienia ponad 7 mln miejsc pracy, a pełne zatrudnienie w USA było osiągane gdy stopa bezrobocia kształtowała się poniżej 4%.

Na krajowym rynku stopy procentowej czwartkowa sesja przyniosła spadek krzywych obligacji skarbowych i kontraktów IRS

Reklama

Był on widoczny bardziej na środku i dłuższym końcu krzywych, co sugeruje istotniejszy wpływ czynników globalnych. W kraju finalna publikacja danych nt. czerwcowej inflacji została neutralnie przyjęta przez rynek. Okazała się ona zgodna z wstępnym odczytem i jednocześnie nie zmienia oczekiwań w zakresie ścieżki inflacji w dalszej części roku, a tym samym jest neutralna z punktu widzenia polityki pieniężnej.

Najciekawszym wydarzeniem piątkowej sesji będzie publikacja danych nt. inflacji bazowej,

a także aukcja odkupu organizowana przez NBP. Oczekujemy, że inflacja bazowa spadnie w czerwcu do 3,6% r/r wobec 4,0% miesiąc wcześniej. Publikacja nie powinna mieć jednak istotnego wpływu na rynek, chociaż wzmacnia umiarkowanych członków RPP, którzy argumentują za utrzymywaniem polityki pieniężnej bez zmian.

Większe znaczenie ma piątkowa aukcja odkupu,

która potencjalnie może rozbudzić spekulacje rynkowe nt. dalszych działań NBP. Akurat ze względu na uwarunkowania rynkowe bank centralny prawdopodobnie ograniczy skalę operacji w lipcu. Od początku miesiąca mieliśmy tylko aukcję zmiany, a BGK sprzedał w środę papiery na kwotę zaledwie 1,2 mld PLN (w tym papiery o stałym kuponie za 0,6 mld PLN). Warto wspomnieć, że skup NBP nie obejmuje obligacji o zmiennym kuponie. Również globalne trendy rynkowe są korzystne w ostatnich tygodniach i wspierają wyceny polskich obligacji, których rentowności utrzymują się od początku kwartału na relatywnie stabilnych poziomach. W tej sytuacji dodatkowe wspieranie rynku nie będzie potrzebne tym bardziej, że pod koniec miesiąca inwestorzy otrzymają środki z tytułu wykupu PS0721 (11,7 mld PLN) i wypłaty odsetek od obligacji (3,5 mld PLN) o łącznej wartości 15,2 mld PLN.

Na ostatniej aukcji w czerwcu bank centralny kupił obligacje za 2,0 mld PLN,

a teraz wynik może być jeszcze niższy. Co więcej, w kolejnych miesiącach ze względu na wykorzystanie przez MF aukcji zamiany bank centralny może utrzymać niską skalę skupu. Oznaczać to może powolne naturalne wygaszanie programu skupu aktywów w Polsce. Takie spekulacje będą sprzyjać utrzymywaniu się rentowności 2-letnich polskich obligacji powyżej 0,4%, a 10-letnich bliżej 1,70%.

Wykres dnia: Skala zakupów papierów dłużnych dokonywanych przez NBP może spaść do poziomów z II połowy 2020 r.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama

Czytaj dalej