• Odbierz prezent
Słabe nastroje na giełdach. Napięcia na linii USA-Chiny. Nadchodzi nowa fala bezorobocia?

Kolejny dzień nie przynosi poprawy nastrojów na giełdach. Nastroje powiązane ze wzrostem napięcia stosunków pomiędzy USA oraz Chinami nie uległy poprawie. Chiny cały czas grożą wprowadzeniem różnego rodzaju działań zwrotnych. Okazuje się, że nastroje nie są podbudowane nawet świetnymi wynikami dwóch spółek technologicznych z Wall Street. Dzisiaj z kolei pojawił się bardzo ważny sygnał ostrzegawczy dla giełdy – wzrost wstępnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Czy to początek nowej fali bezrobocia w Stanach Zjednoczonych?

Zdaniem wielu komentatorów politycznych, ostatnia decyzja dotycząca zamknięcia chińskiego konsulatu w Houston jest zagrywką gabinetu Trumpa przez zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Trump znacząco stracił w sondażach w ostatnich tygodniach i nowa taktyka może polegać na obwinianiu Chin o wszystkie złe rzeczy, które spotkały Stany Zjednoczone. Oczywiście taka decyzja może też odbić się rykoszetem w przypadku braku poprawy sytuacji epidemiologicznej w USA. Pomimo zapewnień ze strony prezydenta Trumpa, iż sytuacja jest opanowywana, a szczepionki opracowywane, coraz więcej przypadków jest notowanych w USA. Bardzo słabo radzi sobie Kalifornia czy Floryda, gdzie zanotowano przekroczenie 10 tys. przypadków dziennie. Mocny wzrost przypadków koronawirusa nie brzmi zbyt dobrze dla amerykańskiego rynku pracy. Pomijając ludzi chorych, którzy do pracy i tak nie mogą chodzić, wiele przedsiębiorców może się ponownie decydować na zwolnienia, w związku ze spadkiem popytu na produkty oraz usługi. Dzisiejsze dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA pokazały pierwszy wzrost od marca. Wstępne wnioski wyniosły ponad 1,4 mln, natomiast poprzednio było to ok. 100 tys. mniej. Biorąc pod uwagę ostatnie odczyty skala wzrostu nie jest może imponująca, ale pokazuje wyraźny sygnał, że bezrobocie może ponownie zacząć rosnąć w USA. W takim przypadku to nie tylko zły sygnał dla gospodarki, ale również dla Wall Street. Nastroje na Wall Street były podtrzymywane obietnicą kolejnej stymulacji, czy pakietu pomocowego dla bezrobotnych, gdyż w najbliższym czasie skończą się poprzednio przyznane środki.

Wyniki amerykańskich spółek technologicznych zaskoczyły bardzo pozytywnie. Tesla nie tylko nie zanotowała straty w II kwartale, a pokazała wyraźne zyski. Tesla zarobiła 50 centów na akcji, a dostosowując zyski do jednorazowych wydarzeń, ten zysk wyniósłby 2,18 dolara na akcję. Te imponujące wyniki nie tylko doprowadziły do kontynuacji szalonego rajdu na akcji Tesli, ale również pozwolą spółce na wejście do indeksu S&P500. Dobre wyniki zaprezentował również Microsoft, choć nastroje dotyczące akcji spółki zostały zmącone toczącą się sprawą o wartość intelektualną w Europie.

Sesja w Europie była dzisiaj raczej płaska, choć większość indeksów notowała straty. Na Wall Street z kolei spadki były zdecydowanie większe, w szczególności na DJIA, który na niemal 2 godziny po otwarciu rynku tracił ponad 0,5%. Pomimo dobrych nastrojów w regionie, indeks WIG20 nie uchronił się dzisiaj od spadków i stracił 0,57%.

 

Niniejszy materiał stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (MIFID II). Publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów lub jakiejkolwiek innej porady, w tym w zakresie doradztwa inwestycyjnego, w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2019, poz. 875 z póź. zm.). Publikacja handlowa sporządzona jest z zachowaniem najwyższej staranności, obiektywizmu, przedstawia stan faktyczny znany autorowi na datę sporządzenia i pozbawiona jest wszelkich elementów ocennych. Publikacja handlowa sporządzana jest bez uwzględnienia potrzeb klienta, jego indywidualnej sytuacji finansowej oraz nie prezentuje w żaden sposób jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej. Publikacja handlowa nie stanowi oferty sprzedaży, oferowania, subskrypcji, zaproszenia do nabycia, reklamy, promocji jakichkolwiek instrumentów finansowych. X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta, w tym w szczególności za nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji handlowej. W przypadku, w którym publikacja handlowa zawiera jakiekolwiek informacje odnośnie jakichkolwiek wyników dotyczących instrumentów finansowych w niej wskazanych, nie stanowią one jakiejkolwiek gwarancji lub prognozy odnośnie wyników w przyszłości.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk