• Odbierz prezent
Słabe dane z brytyjskiego przemysłu

Wielka Brytania opublikowała dziś dość słabe dane z sektora przemysłowego. Produkcja dość mocno rozczarowała, co jednak nie odbiło się znacząco na notowaniach funta.

 

Produkcja przemysłowa spadła w grudniu o 1,3% w stosunku do listopada, przy prognozie na poziomie -0,9% m/m. To największy miesięczny spadek produkcji od prawie 5 lat. Dokonano również negatywnej rewizji danych za listopad – z +0,4% do +0,3% m/m. W ujęciu rok do roku nie odnotowano wzrostu produkcji, choć spodziewano się wzrostu na poziomie 0,3% r/r.

W przypadku przetwórstwa przemysłowego odnotowano jednak wzrost o 0,3% m/m (zgodnie z prognozą). Dokonano jednak negatywnej rewizji danych za listopad. Dynamika roczna spadła w tym przypadku z 3,8% do 1,4% - ale i tak okazała się wyższa od prognoz (1,2% r/r).

 

Produkcja przemysłowa r/r

gbp

 

Na rynku walutowym nie obserwowaliśmy jednak silnej reakcji na dane. W przypadku pary GBP/USD osłabienie funta doprowadziło do spadku kursu o nieco ponad 10 pipsów. Miało ono jednak tylko krótkotrwały charakter. Dziś na notowania funta wpływ może mieć jeszcze popołudniowe przemówienia przedstawiciela Banku AngliiJona Cunliffe. Jest ono zaplanowane na godzinę 17:45.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk