• Odbierz prezent
Skrót wiadomości. Co wydarzyło się w poniedziałek, 26 listopada 2018r

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

 

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

 

 

Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w Polsce w III kwartale 2018 r. 3,8 proc. wobec 3,6 proc. w II kwartale - podał GUS.

 

 

Rada Polityki Pieniężnej powinna do czasu sporządzenia kolejnej projekcji kontynuować nastawienie „wait and see” – powiedziała PAP Biznes Grażyna Ancyparowicz, członkini RPP. Jej zdaniem, jeśli podwyżki cen energii wzbudzą presję inflacyjną, to nie zapobiegnie jej wzrost referencyjnych stóp NBP.

 

 

Zastosowanie się przez polski rząd do wytycznych TSUE ws. Sądu Najwyższego obniżyły w krótkim terminie przestrzeń do dalszego pogorszenia się relacji z UE, jednak w średnim terminie napięcia pozostają głównym ryzykiem dla napływu środków unijnych do Polski - oceniła w poniedziałkowym raporcie agencja ratingowa Fitch.

 

 

Ostatnie dane gospodarcze w strefie euro były poniżej oczekiwań, lecz pewne spowolnienie może być tymczasowe - powiedział w poniedziałek w Parlamencie Europejskim prezes EBC Mario Draghi. Jego zdaniem inflacja będzie stopniowo rosnąć w nadchodzącym okresie.

 

 

Istnieją dobre powody, aby być pewnym, że inflacja bazowa będzie stopniowo rosnąć w nadchodzącym okresie - powiedział w poniedziałek w Parlamencie Europejskim Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego.

 

 

World Trade Monitor, obrazujący dynamikę wolumenu handlu międzynarodowego na świecie, we wrześniu spadł o 1,1 proc. mdm - podało holenderskie Biuro Analizy Polityki Gospodarczej (CPB).

 

 

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w XI 102,0 pkt. wobec 102,9 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie ze 102,8 pkt. - podał instytut Ifo w komunikacie.

 

 

 

BUDŻET, DŁUG

 

 

Zadłużenie w obligacjach, po aukcji obligacji, według stanu na 19 listopada wynosi 626.145,350 mln zł - podał resort finansów na stronie internetowej.

 

 

 

GIEŁDA

 

 

 

 

Zamknięcie: WIG20 2.213,57 pkt.(-0,53 proc.), WIG 56.472,16 pkt. (-0,56 proc.).

 

 

SPÓŁKI

 

 

Grupa CCC szacuje synergie kosztowe po transakcji z HR Group na ponad 10 mln euro rocznie od 2020 roku (łącznie dla obu spółek) - podało CCC w prezentacji.

 

 

PGNiG rozpoczęło projekt badawczo-rozwojowy ELIZA. Spółka chce wytwarzać wodór z odnawialnych źródeł energii metodą elektrolizy, a następnie zatłaczać go do magazynów gazu - poinformowała spółka na stronie internetowej.

 

 

CI Games planuje wydać około 30,6 mln zł na produkcję gier i działalność wydawniczą do końca trzeciego kwartału 2019 roku - podała spółka w komunikacie. Firma oczekuje, że do tego czasu jej środki finansowe zmniejszą się do 7,4 mln zł z 39,1 mln zł obecnie, a dalsza działalności będzie finansowana z wpływów z nowej części gry "Sniper".

 

 

Sygnity, w ramach przeprowadzonej subskrypcji prywatnej, zawarło z ośmioma akcjonariuszami umowy objęcia łącznie 7,5 mln akcji serii AA, po cenie 2,30 zł za akcję - podała spółka w komunikacie. Łączna cena emisyjna wyniosła 17,25 mln zł.

 

 

Akcjonariusze Alior Banku na poniedziałkowym NWZ zdecydowali o zmianach w statucie banku oraz możliwości nabywania i zbywania udziałów lub akcji innej spółki o wartości powyżej 100 mln zł - poinformował bank w uchwałach po walnym.

 

 

Plast-Box zawarł warunkową umowę nabycia 100 proc. udziałów spółki Stark Partner oraz Stark Partner Nieruchomości za 22,5 mln zł - poinformował Plast-Box w komunikacie.

 

 

Oferta konsorcjum w składzie z Techmadex o wartości 35,37 mln zł netto została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na serwis systemów pomocniczych na tłoczniach gazu, ogłoszonym przez EuRoPol Gaz - podała spółka w komunikacie. Na Techmadex przypada kwota 18,12 mln zł.

 

 

Marcin Petelski na początku 2019 roku uruchomi autorski fundusz Alphaset FIZ w Quercus TFI, fundusz, który będzie prowadził politykę absolutnej stopy zwrotu - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

 

 

Akcjonariusze Alchemii złożyli, w ramach realizowanego przez spółkę skupu akcji własnych, osiemnaście ofert sprzedaży obejmujących łącznie 6.670.500 akcji - podała spółka w komunikacie. Łączna cena za akcje wyniosła 32 mln zł. Planowanym dniem rozliczenia transakcji jest 30 listopada 2018 r.

 

 

Akcjonariusze Brastera podczas poniedziałkowego NWZ nie głosowali uchwały o emisji ponad 23 mln akcji serii K z powodu braku kworum - podała spółka w uchwałach po NWZ.

 

 

Nadzorca sądowy GetBacku w sporządzonych w porozumieniu z radą wierzycieli i kuratorem dla obligatariuszy propozycjach układowych zakłada spłacenie głównych wierzycieli, w tym obligatariuszy oraz kredytodawców w 33 proc., a jeżeli dojdzie do porozumienia z inwestorem poziom spłaty wyniesie 24 proc. - poinformował w poniedziałek kurator.

 

 

Atal wprowadził do sprzedaży drugi etap poznańskiej inwestycji Apartamenty Milczańska, w ramach którego powstanie budynek z 138 mieszkaniami oraz 7 lokalami usługowymi - poinformował deweloper w komunikacie prasowym.

 

 

Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny Aviva Santander sprzedał wszystkie posiadane dotąd akcje Brastera - podała spółka w komunikacie.

 

 

WALUTY

 

 

Kurs EUR/PLN w najbliższych dniach powinien utrzymać się w konsolidacji wokół poziomu 4,30 - oceniają eksperci. Dodają, że konflikt na Ukrainie nie wpłynął na polską walutę, a rentowności krajowych obligacji pozostaną w najbliższych dniach stabilne z możliwością lekkiego wzrostu.

 

 

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2883 - poinformował NBP.

 

 

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1363 USD i 128,70 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

 

 

TOWARY

 

 

Ropa w USA jest wyceniana po 51 USD za baryłkę - surowiec drożeje o 1,4 proc. po bardzo silnej zniżce w piątek - aż o 7,7 proc. Produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej jest rekordowo wysoka, ale Saudyjczycy zapewniają, że nie zaleją rynku - wskazują maklerzy.

 

 

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie zniżkuje o 0,3 proc. Metal w dostawach 3-miesięcznych kosztuje 6.187 USD za tonę - podają maklerzy.

 

 

OPINIE, PROGNOZY

 

 

Korekta spadkowa cen uprawnień EUA zakończyła się, a w przyszłym roku notowania EUA mogą osiągnąć 30 euro - oceniają analitycy Domu Maklerskiego PGE.

 

 

Niehandlowe niedziele mogły obniżyć dynamikę sprzedaży detalicznej o 2-3 pkt. proc. - szacują w poniedziałkowym raporcie ekonomiści Credit Agricole. Ich zdaniem, zakaz handlu ograniczył tempo wzrostu konsumpcji głównie w II kw. tego roku. W ocenie ekonomistów negatywny wpływ zakazu na tempo sprzedaży powinien wygasnąć w marcu 2019 r.

 

 

Największym zagrożeniem dla rynku Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - w ocenie prof. Marcina Dyla, prezesa Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami - jest nadmierna regulacja, szansą na przyszłość są natomiast Pracownicze Plany Kapitałowe, które zostaną uruchomione w przyszłym roku.

 

 

Analitycy sceptycznie oceniają projekt polityki energetycznej do 2040 r. i prawdopodobieństwo jej realizacji w zaproponowanym kształcie. Wskazują m.in. na brak szczegółów w sprawie modelu finansowania elektrowni jądrowej i nieracjonalny plan rezygnacji z lądowych farm wiatrowych.

 

 

Inflacja w przyszłym roku mogłaby osiągnąć nawet 4 proc., gdyby Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził 30-proc. podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych - uważają ekonomiści Citi Handlowego.

 

 

Przewidywana w projekcie Polityki energetycznej do 2040 r. rezygnacja z dalszego rozwoju lądowych farm wiatrowych jest niezrozumiała. To najbardziej konkurencyjna cenowo technologia wytwarzania energii - ocenił Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

 

 

Wzrost PKB Polski w 2019 r. spowolni do 3,8 proc. z 5,1 proc. w tym roku; to wciąż tempo powyżej potencjalnego - ocenili w poniedziałkowym raporcie analitycy Morgan Stanley (MS). Ich zdaniem wzrost inflacji bazowej w przyszłym roku nie skłoni RPP do podwyżek stóp proc., które nastąpią dopiero w 2020 r.

 

 

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

 

 

Ustawa o wzmocnieniu nadzoru to bardzo potrzebna i największa reforma KNF od momentu jego utworzenia - poinformował w wywiadzie dla PAP przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski. Jego zdaniem, zdecydowanie lepszym modelem jest obecny nadzór zintegrowany w ramach Komisji Nadzoru Finansowego.

 

 

W Polsce na rynku bankowym pewna dalsza konsolidacja jest możliwa, ale do poziomu zapewniającego równowagę pomiędzy bezpieczeństwem a konkurencją. Sektor jest jednym z najbezpieczniejszych, najsilniejszych kapitałowo i najbardziej płynnych w Europie - powiedział w wywiadzie dla PAP Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF.

 

 

Wszelkie działania dotyczące kredytów hipotecznych w walutach obcych muszą godzić interes kredytobiorców z interesem wszystkich klientów banków, co oznacza w szczególności, że należy uwzględniać bezpieczeństwo banków i zgromadzonych w nich oszczędności - poinformował w wywiadzie dla PAP Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF.

 

 

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami przystąpiła do postępowania prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego w sprawie czterech Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych: Noble Funds TFI, Saturn TFI, Trigon TFI i Altus TFI - poinformował PAP Biznes prezes IZFiA Marcin Dyl.

 

 

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

 

 

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką na temat sytuacji na Morzu Azowskim - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

 

Polskie służby nie raportują zwiększenia poziomu zagrożenia dla Polski w wyniku sytuacji, jaka ma miejsce na Ukrainie - powiedział w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że rząd sprzeciwia się wszelkim działaniom, które naruszają porządek międzynarodowy.

 

 

Z całą mocą potępiamy agresywne działania Rosji; wzywamy jej władze do poszanowania prawa międzynarodowego - oświadczyło w niedzielę polskie MSZ.

 

 

Na przejściach granicznych z Ukrainą z powodu blokad dróg dojazdowych po ukraińskiej stronie możliwe są utrudnieniach w odprawach i w ruchu po przekroczeniu granicy - informuje w poniedziałek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

 

Nie ma żadnego ryzyka dla 500 plus; jesteśmy za tym, żeby to poszerzać - zapewnił wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Dodał, że w PO trwają dyskusje na temat programu. Jedyną twardą naszą deklaracją jest to, że 500 plus zostanie i że będziemy chcieli objąć też pierwsze dziecko i samotne matki - mówił.

 

 

Niech politycy PO nie psują programu "500 plus" i zostawią go w spokoju – podkreśliła w poniedziałek w rozmowie z PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do propozycji PO zmian w programie "Rodzina 500 plus".

 

 

Z materiałów MF wynika, że planowano wprowadzenie przepisów dot. ochrony banków przed upadkiem, ale nie znalazły się one w projekcie złożonym w Sejmie - uważają posłowie PO. Zaapelowali do prezydenta, by nie podpisywał noweli kilku ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym.

 

 

W przyszłym roku rozpoczniemy przygotowania do budowy III linii metra - zapowiedział w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który przedstawił swoje priorytety na najbliższe miesiące. Wśród innych wymienił m.in. wprowadzenie darmowych żłobków.

 

 

Gdyby wybory odbywały się w ubiegłą niedzielę, w Sejmie znalazłyby się cztery ugrupowania - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Według badania największe poparcie uzyskołyby PiS - 38,2 proc. oraz PO - 30,2 proc. Do Sejmu dostałoby się również SLD (8,2 proc.) i Kukiz'15 (5,2 proc.).

 

 

Mieczysław Struk z Koalicji Obywatelskiej został w poniedziałek ponownie marszałkiem województwa pomorskiego. Pełni tę funkcję od 2010 r. W samorządzie województwa zasiada od początku jego powstania w 1998 r.

 

 

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

 

 

Prezydent Petro Poroszenko wydał dekret wprowadzający na Ukrainie stan wojenny na okres do 25 stycznia. Decyzja prezydenta wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Radę Najwyższą (parlament), zbierający się w poniedziałek po południu.

 

 

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała w niedzielę wieczorem, że rosyjskie siły specjalne zajęły jej trzy okręty na Morzu Czarnym. Wcześniej ukraińska marynarka informowała, ze Rosjanie otworzyli ogień do niektórych z jej okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej.

 

 

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy w sprawie wprowadzenia stanu wojennego odbędzie się w poniedziałek. Posiedzenie w trybie pilnym zwołał przewodniczący parlamentu Andrij Parubij.

 

 

NATO uważnie obserwuje wydarzenia na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej oraz wzywa do powstrzymywania działań i deeskalacji - oświadczyła rzeczniczka sojuszu Północnoatlantyckiego Oana Lungescu. To reakcja na zajęcie przez Rosję ukraińskich jednostek.

 

 

Rosyjski sąd podejmie we wtorek decyzję w sprawie środka zapobiegawczego wobec zatrzymanych na wodach Cieśniny Kerczeńskiej marynarzy Ukrainy - poinformowała w poniedziałek agencja TASS, powołując się na źródła w rosyjskiej administracji na zanektowanym Krymie.

 

 

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) potwierdziła w niedzielę wieczorem, że zatrzymała trzy okręty Ukrainy i że w celu zatrzymania użyła wobec nich broni. FSB oświadczyła, że okręty te naruszyły granicę Rosji.

 

 

Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ odbędzie się w poniedziałek w sprawie eskalacji napięć między Rosją a Ukrainą - poinformowała ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. W niedzielę rosyjskie siły specjalne zajęły trzy ukraińskie okręty na Morzu Azowskim.

 

 

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk potępił w poniedziałek użycie przez Rosję siły w Cieśninie Kerczeńskiej, wzywając ten kraj do wydania ukraińskich marynarzy oraz okrętów. Zapewnił, że Europa pozostanie zjednoczona w poparciu dla Ukrainy.

 

 

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek Rosję do zwrotu zatrzymanych przez nią dzień wcześniej w Cieśninie Kerczeńskiej okrętów ukraińskiej marynarki wojennej, jak również przekazania Ukrainie zatrzymanych marynarzy.

 

 

W związku z ostrzelaniem i zajęciem przez Rosję trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej w Cieśninie Kerczeńskiej armia Ukrainy została postawiona w stan pełnej gotowości bojowej – poinformował w poniedziałek sztab Sił Zbrojnych w Kijowie.

 

 

Rosja poinformowała w poniedziałek o otwarciu żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską, zablokowaną w trakcie niedzielnego incydentu z udziałem ukraińskich okrętów. Rosja ostrzelała i zatrzymała trzy okręty, twierdząc, że wpłynęły na jej wody terytorialne.

 

 

Trzy ukraińskie okręty przejęte przez siły rosyjskie w Cieśninie Kerczeńskiej u wybrzeży anektowanego przez Rosję Krymu znajdują się w porcie w Kerczu - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na anonimowego świadka.

 

 

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwołał na poniedziałkowe popołudnie na prośbę prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki komisję NATO-Ukraina, która zajmie się sytuacją na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej.

 

 

Premier Włoch Giuseppe Conte zapewnił w niedzielę, że jego rząd nie chce "ideologicznego starcia" z Komisją Europejską na tle projektu budżetu, który niedawno odrzuciła. Podkreślił, że zapisane są w nim plany, z których rząd nie może zrezygnować.

 

 

W wieku 77 lat zmarł w poniedziałek światowej sławy reżyser Bernardo Bertolucci. Laureat Oscara nakręcił tak znane filmy, jak "Ostatnie tango w Paryżu", "Mały Budda" czy "Ostatni cesarz".

 

 

Kilkuset migrantów z Ameryki Środkowej próbowało w niedzielę nielegalnie przekroczyć granicę USA na przejściu granicznym w mieście Tijuana na północnym zachodzie Meksyku. Interweniowały służby porządkowe obu krajów.

 

 

Meksyk deportuje migrantów z grupy około 500 osób, które w niedzielę próbowały "brutalnie" i "nielegalnie" przekroczyć granicę z USA - zapowiedziało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego meksykańskie MSW.

 

 

Amerykańskie władze poleciły w niedzielę wieczorem czasu lokalnego otwarcie przejścia granicznego między San Diego w USA a meksykańskim miastem Tijuana. Przejście zamknięto po próbie nielegalnego przekroczenia granicy przez kilkuset migrantów.

 

 

Iran liczy na to, że UE uruchomi specjalny mechanizm, który pozwoli na sprzedaż ropy z tego kraju pomimo amerykańskich sankcji - wynika z wypowiedzi dyrektora Organizacji Energii Atomowej Iranu i wiceprezydenta tego kraju Alego Akbara Salehiego.

 

 

W wieku 77 lat zmarł w poniedziałek światowej sławy reżyser Bernardo Bertolucci - poinformowały włoskie media. Laureat Oscara nakręcił tak znane filmy, jak "Ostatnie tango w Paryżu", "Mały Budda" czy "Ostatni cesarz".


PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk