• Odbierz prezent
Skrajnie wyprzedany dolar amerykański. Czy kurs USD spadnie jeszcze niżej? Dolar na poziomach z 2013 roku!
Z artykułu dowiesz się:

  • jak kształtują się kursy walut o poranku na FX,
  • czy kurs dolara może pogłębić spadki.

Szampańskie nastroje w ostatnich sesjach tego roku oznaczają presję na notowania dolara amerykańskiego. Tak bardzo jak obecnie nie był wyprzedany od początku 2013 roku. Jednocześnie do rekordów w USA dołączyła niemiecka giełda. Według niedawnego badania Bank of America wśród zarządzających pozycja krótka na dolarze jest drugim najbardziej „zatłoczonym” zagraniem na Wall Street, ustępując jedynie pozycji długiej w spółkach technologicznych (co widać po niemal codziennych rekordach na rynku Nasdaq). Teraz bardzo skrajne poziomy zaczyna przybierać również pozycjonowanie inwestorów spekulacyjnych na rynku kontraktów, które raportowane jest przez CFTC. Pozycjonowanie netto jest najniższe od początku 2013 (pokazuje zatem rekordową przewagę pozycji krótkich od tego czasu), a pozycjonowanie samych zarządzających aktywami (jako podgrupa spekulantów) jest najniższe w historii danych (od 2006 roku).

Czy to oznacza, że dolar jest tani?

Niekoniecznie. Patrząc długoterminowo na kurs dolara wobec partnerów handlowych USA nadal jest on sporo powyżej średniej. To oznacza, że jego przecena w dłuższym terminie byłaby jak najbardziej naturalna. Skrajne pozycjonowanie sugeruje często jednak, że rynek w danym momencie nieco przesadził z daną tendencją. Jeśli popatrzymy na podobne poziomy pozycjonowania z lat 2009, 11, 13 i 14, okazuje się, że w ciągu kilku tygodni na rynku następował gwałtowny zwrot. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że tych kilka tygodni nie musi być spokojnych, a spekulanci mogą próbować maksymalnie wyciągnąć rynek w pożądanym przez siebie kierunku. Ponadto obecnie wyprzedanie na dolarze idzie pod rękę z wykupieniem na rynku akcji, co czyni tę tendencję bardziej niebezpieczną, ale także bardziej potężną.

 

To trochę tak, jakbyśmy złapali dwa balony z helem zamiast jednego – będą szybciej unosić nas w górę, ale koniec będzie podobny

Na wspomnianych rynkach akcji szybko zapomniano o nowym szczepie wirusa z Wielkiej Brytanii. Dziś do kolejnych rekordów na Wall Street dołącza niemiecki rynek. Publikowane ostatnio dane wypadają raczej średnio (wczorajszy indeks aktywności z Dallas był poniżej oczekiwań), ale to nie ma żadnego znaczenia. W USA wkrótce ma rozpocząć się proces wypłaty czeków w wysokości 600 dolarów na osobę i na rynkach krąży dość żart, że znudzeni home office Amerykanie znów przeznaczą te pieniądze na zakup rekordowo drogich akcji. Mało tego, Demokraci podchwycili pomysł Trumpa i kontrolowana przez nich Izba Niższa już przyjęła projekt podwyższenia wypłat do 2000 dolarów na osobę. Senat może w ogóle nie zająć się tym projektem, ale Republikanie przed wyborami uzupełanijącymi w Georgii (5 stycznia) są w dość niekomfortowej sytuacji. Złoty zyskuje, choć gdyby nie niedawna interwencja byłby zapewne znacznie mocniejszy. O 8:40 euro kosztuje 4,4857 złotego, dolar 3,6617 złotego, frank 4,1294 złotego, zaś funt 4,9427 złotego.  


Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk