• Sklep
  • Odbierz prezent
Skarb Państwa zapłaci 650 mln złotych za nadgorliwość KNF

Skarb Państwa będzie musiał zapłacić 650 mln złotych odszkodowania funduszowi inwestycyjnemu Abris, jak zdecydował szwedzki sąd w poniedziałek 25 lutego. Spór dotyczy decyzji Komisji Nadzoru Finansowego z 2014 r., która mogła doprowadzić do straty finansowej spółki na dużą skalę. Decyzja sądu nie jest prawomocna, Polska może złożyć apelację do Szwedzkiego Sądu Najwyższego.

 

Spór sądowy dotyczy decyzji KNF sprzed pięciu lat, kiedy to Komisja wywarła nacisk na kontrolowaną przez fundusz Abris spółkę PL Holdings, która została zmuszona do sprzedaży wszystkich posiadanych udziałów FM Banku (obecnie funkcjonującego jako Nest Bank). Straty spowodowane tą decyzją zostały oszacowane przez biegłych na ponad 2 mld złotych.

Fundusz Abris zdecydował się na zgłoszenie sprawy do Trybunału Arbitrażowego przy Izbie Handlowej w Sztokholmie. W październiku 2017 r. Trybunał przyznał rację luksemburskiemu funduszowi Abris i wydał orzeczenie, wedle którego Polska miała zapłacić mu 760 mln zł odszkodowania, co było jedną trzecią szacowanej kwoty poniesionych strat.

Skarb Państwa nie zgodził się z orzeczeniem i złożył apelację do Szwedzkiego Sądu Apelacyjnego. Finał sprawy poznaliśmy w poniedziałek 25 lutego, kiedy sąd orzekł, że Polska musi zapłacić 650 mln PLN odszkodowania funduszowi za wywłaszczenie PL Holdings z akcji FM Banku.

 

Zasądzona kwota 650 mln złotych obejmuje odszkodowanie dla funduszu Abris, a także koszty postępowania sądowego. Polska może odwołać się od wyroku do Sądu Najwyższego w Szwecji i takiego kroku należy spodziewać się w nadchodzących dniach. Decyzja SN będzie prawomocna i ostateczna.

Czytaj także: Jak schrzanić KNF?

Powołana do życia niewiele ponad dwanaście lat temu Komisja Nadzoru Finansowego, mająca skupiać kontrolę nad całym rynkiem finansowym, znajduje się obecnie w jednym z najgorszych dla siebie momentów. Echa tzw. afery KNF - z byłym prezesem Markiem Ch. na czele, a także ryzykowna, polityczna decyzja .. Czytaj
Jak schrzanić KNF?

 


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk