Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,02%
USD / PLN4,00+0,11%
CHF / PLN4,43+0,09%
GBP / PLN5,05+0,13%
EUR / USD1,08-0,08%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Skalowalność – co warto wiedzieć

Tatiana Pasich | 20:30 24 sierpień 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Portal Cointelegraph przystępnie wyjaśnia problemy związane ze skalowalnością. Na czym polega problem i jakie są jego możliwe rozwiązania?

 

Na czym dokładnie polega problem?

Kryptowaluty i blockchain stają się coraz bardziej popularne i przyciągają uwagę społeczeństwa, ale jest ryzyko, że ta technologia nie poradzi sobie z rosnącymi wymaganiami. Najbardziej znane są Bitcoin i Ethereum, które wykorzystują technologię blockchain do przetwarzania transakcji.

W przypadku Bitcoina rozmiar bloku został ustalony na 1 MB. Pomimo, że ten mechanizm został zaprojektowany, by uczynić Bitcoina bardziej bezpiecznym, nie było to korzystne dla sieci w dalszej przyszłości. Z każdą transakcją przybywa danych, a przy rozmiarze bloku 1 MB, niezbyt wiele płatności mogło być przetworzonych naraz.

Reklama

W miarę jak kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne, potrzebują przetwarzać setki tysięcy transakcji na sekundę, aby zapewnić działanie bez dużych opóźnień dla konsumentów i biznesu.

Ethereum ma podobny problem – jak przyznał sam jego twórca – Vitalik Buterin. Sieć ma maksymalną wydajność 15 transakcji na sekundę. Ostrzegł on, że jeśli ten stan rzeczy się utrzyma infrastruktura sobie z tym nie poradzi.

 

Dlaczego nie zwiększono wydajności?

Niestety to nie jest takie proste jak zwyczajna aktualizacja.

Większość użytkowników kryptowalut zgadza się co do tego, że te kwestie muszą zostać rozwiązane, jeśli ten rynek ma mieć szansę konkurowania z instytucjami finansowymi, jednak wymaga to czasu i wysiłku. Częściowo może to być spowodowane tym, że zanim jakakolwiek propozycja zostanie wprowadzona, musi mieć wsparcie minerów, deweloperów, biznesu i innych uczestników. Jest to proces, który może zająć miesiące i nawet wtedy nie zakończyć się zgodą. Przykładem może być Bitcoin, gdzie nie było zgody wszystkich uczestników co do wielkości bloku.

Reklama

W wyniku hard forku Bitcoina powstała nowa kryptowaluta Bitcoin Cash (BCH) o wielkości bloku 8 MB. W maju 2018 r. Bitcoin Cash z sukcesem 4-krotnie zwiększyło rozmiar bloku do 32 MB. Uznano, że to zwiększenie pozwoli tej kryptowalucie sprostać przyszłym wymaganiom i umożliwić wprowadzenie nowych funkcji w przyszłości. Krytycy argumentują, że takie zmiany mogą uczynić działanie pełnych węzłów bardziej kosztownym, a to z kolei spowoduje mniejszą decentralizację sieci. Zwolennicy BCH twierdzą natomiast, że zwiększony rozmiar bloku jest jednym z powodów, dla których ta kryptowaluta przewyższa Bitcoina.

 

Jakie są inne rozwiązania?

Przedstawiono kilka innych pomysłów na poprawę skalowalności Bitcoina i Ethereum. Przykładem jest Lightning Network. W teorii może przetwarzać nieograniczoną liczbę transakcji. Płatności te nie są przetwarzane w głównym blockchainie, natomiast do rejestru dodawane są tylko ich salda końcowe. Z rozwiązaniem tym wiąże się duża nadzieja na poprawę skalowalności Bitcoina, jednak są pewne obawy związane z bezpieczeństwem. Może być tak, że to rozwiązanie będzie standardem tylko dla mniejszych codziennych płatności, odciążając blockchain, by był bardziej dostępny dla bardziej istotnych transakcji. Rozwiązanie to umożliwia też obniżenie opłat.

Vitalik Buterin zaproponował swoje rozwiązania poprawy skalowalności blockchain Ethereum. Idea rozwiązania znana jako Plasma Cash może umożliwić każdemu użytkownikowi skupić się tylko na blokach, które zawierają coiny, które go dotyczą, co umożliwia optymalizację danych. Według Vitalika Buterina, to rozwiązanie może także zapobiec wyłudzeniom i utracie pieniędzy przez inwestorów w sytuacji ataku hakerskiego na giełdę.

 

Skalowanie off-chain

Reklama

Zdecentralizowane aplikacje nie muszą w pełni działać w ramach blockchainu, wiele z ich procesów może przebiegać poza łańcuchem (off-chain). W pewnym sensie można to porównać do aplikacji, których używamy na komputerze lub smartfonie. Pomimo, że częściowo taki program może działać w oparciu o połączenie z Internetem, pewne zadania mogą być realizowane offline – zapobiegając przeciążeniu ruchem internetowym serwerów firmy.

Rozwiązania skalujące off-chain mogą zapewnić, że pewne transakcje są realizowane bez udziału minerów, co pozwala na synchronizację tylko istotnych informacji. Ulepszenia i aktualizacje również mogą być uzgadniane i wdrażane bez żmudnego procesu uzyskiwania zgody każdego członka społeczności, a nowe funkcjonalności mogą być wprowadzane bez wpływu na cały blockchain.

Oczywiście są również niedociągnięcia. Transakcje off-chain mogłyby być trudniejsze do publicznej weryfikacji i to może powodować pewne problemy ze zgodnością. Użytkownicy mogą czuć się rozczarowani, jeśli nie mają możliwości współdecydowania o tych aktualizacjach.

Niektórzy argumentują, że przyszłość kryptowalut może być niezależna od blockchain. Platformy takie, jak Byteball i IOTA w ogóle nie używają bloków, a zamiast tego nowe transakcje są odpowiedzialne za potwierdzanie wcześniejszych transakcji. Zwolennicy uważają, że to może być odpowiedź na problemy szybkości, bezpieczeństwa, skalowalności, prywatności i stabilności, z którymi obecnie zmagają się kryptowaluty oparte na technologii blockchain.

 

Reklama

Szukasz miejsca gdzie swobodnie możesz dyskutować o kryptowalutach, bitcoinie, tokenach oraz ICO?

 

Dołącz do facebookowej grupy Coin Group

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Tatiana Pasich

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.


Reklama

Czytaj dalej