• Odbierz prezent
Silnymi wzrostami zakończyły się notowania europejskich indeksów. Indeks DAX zyskał 3,88% a CAC40 ok. 3,3%

Wczorajsza sesja ponownie przyniosła wzrosty na amerykańskich indeksach giełdowych, które jak to ma miejsce w przypadku indeksu S&P500 rośnie czwarty dzień z rzędu. Seria coraz lepszych danych makro powoduje kontynuację nastawienia risk-on.

Dla przykładu opublikowane wczoraj przez agencję ADP ubytek miejsc pracy w maju wyniósł 2,76 mln osób, co jest wynikiem lepszym od oczekiwań analityków na poziomie 9 mln osób. Wielkości te dają nadzieję, że piątkowe dane opublikowane przez Departament Pracy mogą być lepsze od zakładanego scenariusza. Silnymi wzrostami zakończyły się również notowania europejskich indeksów, dla przykładu DAX zyskał 3,88% a CAC40 ok. 3,3%. Zwyżkom nie oparł się również angielski indeks FTSE100, który mimo fiaska tego tygodniowej rundy rozmów z UE ws. przyszłych relacji handlowych wzrósł 2,61%. Jeżeli chodzi o dane makro, to dzisiaj poznamy decyzję ws. stóp procentowych w Strefie Euro, poziom kwietniowej dynamiki sprzedaży detalicznej oraz majowy odczyt wskaźnika PMI dla usług dla niemieckiej gospodarki, jak i całego eurolandu.

Środa była również udanym dniem dla polskiej giełdy, gdzie przy obrotach rzędu 1 mld zł indeks WIG20 zyskał 1,8%. Ponownie sektor energetyczny rósł najmocniej, co było spowodowane m.in. ok. 6,5% wzrostem notowań PGE. Podobną dynamikę wzrostów zanotowały spółki JSW i Dino. Natomiast solidnym ok. 9% wzrostem zakończyły się notowania CCC. Poprawa sentymentu nie ominęła również spółki z sektora bankowego, który na wczorajszej sesji był drugim najmocniej rosnącym sektorem. Z drugiej strony pod presją znalazły się notowania PGNiG, który podał informację o złożeniu przez Gazprom skargę apelacyjną o uchylenie wyroku w postępowaniu arbitrażowym. Na szerokim rynku notowania Enei wspierała podana we wtorek wieczorem informacja o zmniejszeniu zaangażowania w spółce celowej Enea Ostrołęka, jak i o podpisaniu z PKN Orlen porozumienia ws. budowy nowego bloku energetycznego w tejże elektrowni. Dzisiaj rano PGNiG poinformował, że skonslidowany zysk netto w IQ`20 roku wyniósł 779 mln zł, co jest wynikiem zgodnym z szacunkami. Natomiast dzisiaj raport jednostkowy i skonsolidowany za 2019 rok poda Enea, która rano poinformowała o podpisaniu ze spółką Iberdola listu intencyjnego ws. inwestycji w projekty morskich farm wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.

WIG w układzie dziennym

Silnymi wzrostami zakończyły się notowania europejskich indeksów. Indeks DAX zyskał 3,88% a CAC40 ok. 3,3% - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk