• Odbierz prezent
Silny wzrost zakażeń koronawirusem! Najnowsze dane o COVID-19

W Polsce średnia dzienna liczba potwierdzonych zakażeń (średnia ruchoma z kilku dni), już od około sześciu tygodni, pozostaje na podobnym poziomie i oscyluje w granicach 350 nowych przypadków. W ostatnich dniach zanotowano silne wzrosty infekcji COVID-19 w województwie śląskim. Względnie opanowana sytuacja w pozostałej części kraju nie powinna jednak uspokajać. Nagły wzrost zachorowań na Śląsku należy potraktować jako sygnał do ciągłej czujności, szczególnie w okresie postępującego procesu otwierania gospodarki.

Osoby zdiagnozowane w województwie śląskim stanowią obecnie 60-85% wszystkich nowych wykrytych zachorowań. Na bazie dostępnych danych można stwierdzić, że – w zależności od obszaru - mamy w Polsce dwie różne prędkości rozwoju epidemii. Poza województwami śląskim i dolnośląskim transmisja wirusa znacznie spowolniła.

Bank Millennium - Mariusz Gromada analizuje dane o COVID #11  - 1

Szczegółowa analiza potwierdza istotny spadek wykrytych chorych w większości województw. Niemal nie notuje się nowych przypadków w lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim (krzywa pokazuje wzrost, jednak to są małe wartości), podlaskim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim (widać fluktuacje, jednak są to małe wartości) i opolskim. W mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim, małopolskim i opolskim liczba nowych zakażeń wyraźnie spada. Województwo dolnośląskie wciąż bez zmian trendu, z nadal istotnymi przyrostami. Na Śląsku istotny wzrost przyrostów zakażeń.

Bank Millennium - Mariusz Gromada analizuje dane o COVID #11  - 2

Źródło: Mariusz Gromada, matematyk, statystyk, dyrektor Departamentu Customer Intelligence w Banku Millennium, opracowanie własne z dnia 13.05.2020 na podstawie danych udostępnianych przez The Johns Hopkins University https://github.com/CSSEGISandData/COVID-19


Bank Millennium

Bank Millennium SA – bank komercyjny z siedzibą w Warszawie utworzony w 1989 roku jako Bank Inicjatyw Gospodarczych SA.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk