• Odbierz prezent
Silny kurs dolara to problemy dla gospodarki! Cena złota przebija kolejne szczyty. Trump atakuje Chiny na Twitterze

W porannym spotkaniu z rynkami finansowymi doktor Przemysław Kwiecień zanalizował obecną sytuację. Surowce stają się coraz bardziej interesujące dla inwestorów. Ropa zanotowała duże wzrosty cen w ubiegłym tygodniu. Cena złota w polskich złotówkach jest teraz wyjątkowo wysoka. Inwestorzy detaliczni są obecnie optymistycznie nastawieni, co do przyszłości – czy mają rację?

Trump znów wylewny na Twitterze

W czwartek Donaldowi Trumpowi „rozwiązał się język” i pisał niekorzystne opinie o Chinach na Twitterze. Reakcja rynku na słowa prezydenta była jedynie chwilowa. Często wypowiada się teraz również prezes Fed, Powelll. Wiele wskazuje na to, że czeka nas kolejny pakiet stymulujący gospodarkę.

Obserwujemy mocne odbicie cen ropy. Zyskuje również złoto oraz srebro. Popyt na ropę rośnie, lecz jesteśmy jeszcze daleko od poziomów sprzed kryzysu. Wiele wskazuje, że w tym aspekcie wszystko, co najgorsze jest już za nami. Sytuacja fundamentalna na ropie zdecydowanie się poprawia.

 

Silny dolar nie przeszkadza wzrostom cen złota

Cena złota idzie w górę dzisiejszego poranka. Silny dolar powinien przeszkadzać wzrostom notowań złota, lecz obecnie się tak nie dzieje. Na zwyżki złota istotny wpływ ma polityka Fedu, czyli „drukowanie elektronicznego pieniądza” – jak ostatnio wyraził się Powell. Pieniądz papierowy daje obecnie coraz mniejszą gwarancję przechowania wartości. Samo złoto natomiast nie daje teraz żadnych sygnałów do spadków swoich notowań. Silny powrót awersji do ryzyka mógłby jednak jeszcze wzmocnić kurs dolara, a osłabić złoto. Srebro zaczęło natomiast dynamicznie odrabiać potężne straty z marca. Pallad także ma potencjał do silnego odbicia. Warto również zainteresować się rynkiem metali przemysłowych, takich jak miedź, nikiel oraz aluminium.

Koronawirus groźniejszy w USA niż w Europie?

Pandemia koronawirusa wygląda gorzej w Stanach Zjednoczonych, niż w Europie. Na naszym kontynencie sytuacja zdążyła się już bowiem ustabilizować. „Rynki są rozdarte między tym, co robi Fed a obawami, że w gospodarce jeszcze długo nie będzie dobrze”.

Notowania Apple znacznie spadły wskutek napięć na linii USA-Chiny i zapowiedzi potencjalnych działań odwetowych ze strony Chińczyków. Spadki notowań spółki były jednak tylko chwilowe.

Rynki są w tej chwili wyjątkowo wysoko w stosunku do prezentowanych wyników, które są z kolei coraz gorsze. Na rynku walutowym Forex bardzo drogi dolar jest sygnałem kontynuacji problemów makroekonomicznych. Jutro czeka nas szereg istotnych przemówień w Kongresie USA. W tym tygodniu poznamy też wstępne indeksy PMI. Ważne będą także dane o zapasach na rynku ropy.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Oskar Nawalany

Entuzjasta kryptowalut oraz inwestycji długoterminowych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk