• Odbierz prezent
Silne wzrosty spółki CD Projekt. Notowania giełdowe. Podsumowanie tygodnia

Amerykańskie rynki akcji rozpoczęły ubiegły tydzień niezbyt okazale nie tylko z obawy przed nasilającą się w kilku stanach pandemią COVID-19, ale i nowymi ogniskami zachorowań w Pekinie. Na pomoc rynkom przyszła ponownie Rezerwa Federalna z programem skupu amerykańskich obligacji korporacyjnych. Nieograniczone w praktyce zakupy dokonać będzie specjalny podmiot, Secondary Market Corporate Credit Facility, który do tej pory kupował wyłącznie fundusze ETF. We wtorek i środę przewodniczący Fed Jerome Powell podczas swojego wystąpienia przed Kongresem wezwał do wydłużenia wsparcia finansowego dla osób, które niedawno straciły pracę oraz firm walczących o przetrwanie. Chociaż nie pojawiły się jeszcze jasne plany, doniesienia o przygotowaniu nowego planu fiskalnego w wysokości 1 bln USD wydają się jeszcze bardziej wspierać nastroje inwestorów. Cały tydzień zakończył się w USA pokaźnymi wzrostami (S&P 500 +1,86%, Nasdaq 3,73%).

Akcje w Europie zakończyły tydzień wyżej, wspierane wysiłkami stymulacyjnymi i ponownym otwarciem kluczowych gospodarek. Jednak nowe przypadki COVID-19 w Stanach Zjednoczonych i Chinach podały w wątpliwość szybki powrót do stanu sprzed epidemii. Ogólnoeuropejski indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień o 3,22% wyżej, podczas gdy niemiecki indeks Xetra DAX wzrósł o 3,19%, francuski indeks CAC 40 o 2,90%, a włoski indeks FTSE MIB wzrósł o 3,87%.

Na polskiej giełdzie bardzo mocny tydzień zanotował indeks małych spółek sWIG80, który wzrósł o 4,37%. Gwiazdy indeksu (Mercator oraz Biomed) po piątkowej kwartalnej rewizji wesprą teraz skład indeksu mWIG40 (-0,43% w zeszłym tygodniu). Mocny tydzień zanotowały spółki energetyczne (WIG-Energia +4,74) po tym jak minister aktywów państwowych Jacek Sasin wsparł pomysł wydzielenia aktywów węglowych z giełdowych spółek energetycznych. Jedną z najlepszych spółek największego indeksu w Warszawie (WIG20 +1,06%) była spółka CD Projekt, która pomimo przesunięcia premiery swojego głównego tytułu – Cyberpunk 2077, zanotowała w piątek wzrost kursu o 1,39% (+3,53% w całym tygodniu).

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk