Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,21%
USD / PLN3,99+0,00%
CHF / PLN4,43+0,38%
GBP / PLN5,04+0,03%
EUR / USD1,08-0,20%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 776,08+0,04%
S&P 5005 253,47+0,09%
ROPA BRENT86,96+1,47%
ROPA WTI83,13+1,73%
ZŁOTO2 219,04+1,25%
SREBRO24,81+0,98%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Silne odbicie koniunktury! Uaktualniona prognoza gospodarcza rozwiewa wątpliwości i budzi nadzieję dla różnych grup aktywów. Jedynie złoto ucierpi?

BNP Paribas Biuro Maklerskie | 17:53 07 kwiecień 2021
Silne odbicie koniunktury! Uaktualniona prognoza gospodarcza rozwiewa wątpliwości i budzi nadzieję dla różnych grup aktywów. Jedynie złoto ucierpi? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podnosimy nasze prognozy tempa globalnego wzrostu gospodarczego do 6,1% z 5,6% w 2021 r. z uwagi na szybki progres szczepień przeciwko COVID-19 w wybranych krajach (np. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania), realizację kolejnych programów wsparcia fiskalnego i utrzymanie ekspansywnej polityki monetarnej przez główne banki centralne na świecie.

W Stanach Zjednoczonych spodziewamy się silnego odbicia koniunktury już od pierwszego kwartału br.,

podczas gdy w Europie z powodu wolniejszego znoszenia obostrzeń, wzrost gospodarczy wyraźnie przyspieszy w drugiej połowie roku.Oczekujemy również utrzymania wyraźnej asymetrii w zakresie reakcji banków centralnych na skutki pandemii. Ekonomiści Grupy BNP Paribas spodziewają się, że pomimo odbicia aktywności gospodarczej polityka monetarna w państwach rozwiniętych pozostanie akomodacyjna, natomiast w przypadku banków centralnych państw rozwijających się będziemy obserwować pierwsze podwyżki stóp procentowych już w 2021 r.

Dynamika inflacji w 2021 r. również mocno przyspieszy za sprawą wyższych cen surowców,

efektu niskiej bazy z ubiegłego roku oraz szybkiej odbudowy popytu w gospodarce. Reflacja wspiera naszym zdaniem wycenę ryzykownych aktywów (głównie akcji), gdzie spodziewamy się kontynuacji rotacji kapitału ze spółek wzrostowych w kierunku spółek cyklicznych (w tym value). Preferujemy akcje spółek europejskich, japońskich i brytyjskich gdzie w indeksach dominują pozytywnie oceniane przez nas spółki cykliczne, szczególnie w sektorach przemysłowym, surowcowym, finansowym i nieruchomości.

Powyższe otoczenie wpływać będzie natomiast na dalszy wzrost rentowności obligacji skarbowych – w przypadku amerykańskiego 10-letniego długu oczekujemy wzrostu rentowności do 2,20% na koniec 2021 r. W takim otoczeniu podtrzymujemy nasze pozytywne nastawienie do obligacji korporacyjnych względem skarbowych.

Reklama

Stopniowa poprawa otoczenia makroekonomicznego powinna przełożyć się na fundamentalne polepszenie rynku kredytowego z uwagi min. na zwiększenie płynności kredytobiorców oraz delewarowanie bilansów przedsiębiorstw. Na rynku walutowym, różnica w tempie poprawy PKB na korzyść Stanów Zjednoczonych może być czynnikiem sprzyjającym umocnieniu się amerykańskiego dolara w 1H’21, natomiast spodziewamy się jego ponownego osłabienia w 2H’21 (EUR/USD powyżej 1,20 na koniec br.).

Ponadto, utrzymanie łagodnej polityki przez Fed,

przy jej zacieśnianiu w wybranych krajach emerging markets będzie wpływać na deprecjację wartości amerykańskiego dolara, względem walut koszyka państw rozwijających się. Pozytywnie podchodzimy również do rynku surowców z wyróżnieniem metali przemysłowych. W krótkim terminie, notowania złota mogą być ciągle pod presją rosnących rentowności obligacji skarbowych i umacniającego się dolara, natomiast w dłuższym horyzoncie presja inflacyjna powinna wspierać notowania tego kruszcu. Neutralnie oceniamy perspektywy ropy naftowej – naszym zdaniem bieżący poziom notowań dyskontuje już perspektywy odbudowy popytu na paliwa.

Oczekujemy konsolidacji notowań ropy Brent wokół poziomu 60 USD/bbl.

Jeżeli chodzi o krajowe aktywa to podtrzymujemy naszą neutralną ocenę rynku akcji, jak i obligacji. Z uwagi na specyficzne czynniki dla poszczególnych sektorów wchodzących w skład WIG20, indeks ten pozostaje relatywnie słaby na tle rynków bazowych. Pozytywnie podchodzimy natomiast do średnich i mniejszych spółek na GPW.

Jeżeli chodzi o rynek długu,

to polskie obligacje skarbowe zachowują się relatywnie lepiej od zagranicznych z uwagi na wysoki popyt ze strony lokalnych inwestorów. Rentowności obligacji skarbowych mogą być jednak pod presją zachowania się globalnych rynków obligacji, dlatego w przypadku rynku długu preferujemy ekspozycję na obligacje korporacyjne. Na rynku walutowym podtrzymujemy nasze prognozy umocnienia złotego w horyzoncie drugiej połowy roku (EUR/PLN poniżej 4,40).

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej