• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Siła robocza Chin będzie słabnąć
Z artykułu dowiesz się:

- Dlaczego liczba osób pracujących w Chinach będzie spadać

- Jak zmiany demograficzne oddziałują na Chiński rynek pracy

Według szacunków siła robocza w Chinach uszczupli się o 10% do 2040 roku. Liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o 90 milionów! Jest to efekt silnie starzejącego się społeczeństwa.

 

Liczba osób w wieku pracującym zaczęła spadać 3 lata temu. W 2012 roku po raz pierwszy od wielu dekad odnotowano zmniejszenie liczby osób w tej grupie wiekowej.

 

Siła robocza jest głównym elementem, który napędzał przez długi czas chińską gospodarkę. Jak wiadomo główne czynniki przyczyniające się do rozwoju gospodarczego to kapitał ludzki, kapitał finansowy (i rzeczowy), technologia i zasoby naturalne. Siła gospodarki chińskiej w dużym stopniu opiera się na kapitale ludzkim, gdyż jako najbardziej zaludnione państwo świata Chiny mają dostęp do ogromnego zasobu siły roboczej. Zmniejszanie się tego zasobu przyczynia się do wyhamowania gospodarki, która przez wiele lat rosła w niesamowitym tempie.

 

Jednak obok ogromnej ilości osób zdolnych do pracy Chiny są także społeczeństwem z ogromną liczbą ludzi w wieku poprodukcyjnym. Liczba osób w wieku powyżej 65 lat to na ten moment ok 114 milionów. Liczba ta będzie rosnąć kosztem ludności pracującej, tak więc coraz mniej osób będzie pracować na utrzymywanie coraz większej liczby seniorów.

 

Zmiana polityki "jednego dziecka"

Chińczycy zdają sobie sprawę z wpływu zmian demograficznych na kondycję gospodarki. W październiku zdecydowano się na poluzowanie polityki "jednego dziecka", która obowiązywała w Chinach od 1979 roku. Obecnie wprowadzona polityka zezwala na posiadanie dwójki dzieci.

Jednak według ekspertów krok ten jest mocno opóźniony i jego efekty zobaczymy najwcześniej za kilkanaście/kilkadziesiąt lat.

 

Nie tylko Chiny

Z problemami demograficznymi zmagają się także inne azjatyckie kraje. Do 2040 Japonia i Tajlandia również doświadczy zmniejszenia się siły roboczej o 10%, a Korea aż o 15%.

 


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk