• Odbierz prezent
Siła amerykańskiego dolara wyznaczyła kierunek notowań metali szlachetnych. Ceny złota i srebra spadają

W minionym tygodniu notowania ropy naftowej poruszały się w konsolidacji w okolicach tegorocznych minimów. Kluczowym tematem na tym rynku była kwestia solidarnego cięcia produkcji ropy naftowej przez państwa OPEC i niektóre kraje spoza kartelu, w tym Rosję.

Łącznie ograniczenie wydobycia ma wynieść 1,2 mln baryłek dziennie,

jednak nadal nie są znane szczegóły dotyczące terminów i wielkości cięć w poszczególnych krajach. Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała prognozy zakładające pojawienie się deficytu na globalnym rynku ropy już w II kwartale 2019 r.

Czytaj także: Cena kryptowalut spada? 5 sposobów jak na tym zarobić

Spoglądając na dane statystyczne uwzględniające lata 2012-18 możemy zauważyć, że znajdujemy się obecnie w drugim, co do wielkości, najdłuższym okresie bessy na rynku kryptowalut (rys.1). Nadszedł trudny czas dla Bitcoina. Nie trudno zauważyć, że coraz więcej osób wyznających zasadę HODL - Hold On f.. Czytaj
Cena kryptowalut spada? 5 sposobów jak na tym zarobić

Miniony tydzień na rynku gazu ziemnego

w Stanach Zjednoczonych przyniósł znaczące spadki na wykresie tego surowca. Notowania gazu w USA pod koniec tygodnia zeszły poniżej poziomu 4 USD za mln BTU.

Przez większość minionego tygodnia na rynku miedzi dominowało optymistyczne nastawienie, wynikające z nadziei na złagodzenie lub nawet rychłe zażegnanie konfliktu handlowego USA i Chin. Niemniej, w piątek pojawiły się rozczarowujące dane makro z Chin, które obudziły obawy o popyt na miedź w tym kraju.

Siła amerykańskiego dolara,

która pojawiła się na początku minionego tygodnia, wyznaczyła nastroje na rynku metali szlachetnych. Notowania złota poruszały się w dół przez większość tygodnia, zbliżając się do okolic 1240 USD za uncję. Z kolei ceny srebra zakończyły miniony tydzień w miarę neutralnie, w okolicach 14,60 USD za uncję.

Miniony tydzień na rynku platyny upływał pod znakiem podwyższonej zmienności. Ostatecznie jednak ceny platyny zakończyły go w miarę neutralnie, w okolicach 790 USD za uncję. Z kolei notowania palladu radziły sobie lepiej, kończąc tydzień na plusie i po raz kolejny rywalizując ze złotem o miano najdroższego metalu szlachetnego.

Miniony tydzień na rynku kukurydzy

upłynął pod znakiem wąskiej konsolidacji. Notowania kukurydzy w Stanach Zjednoczonych nadal poruszały się w rejonie 3,80-3,85 USD za buszel. Fundamenty tego rynku pozostają relatywnie dobre, ale pod koniec tygodnia pojawiła się presja spadkowa wynikająca z powiązań cen kukurydzy i soi.

Notowania soi w USA rozpoczęły miniony tydzień słabo

na skutek danych o spadku importu soi do Chin. Później ceny soi rosły po informacjach o dużym zamówieniu na amerykańską soję ze strony Chin, będącej konsekwencją rozmów przywódców obu krajów na szczycie G20. Końcówka tygodnia przyniosła jednak powrót do spadków.

Notowania pszenicy rozpoczęły miniony tydzień dość słabo, jednak późniejsze dni przyniosły ożywienie strony popytowej. Kupującym sprzyjały m.in. dobre dane dotyczące eksportu tego zboża ze Stanów Zjednoczonych.

Notowania cukru w Stanach Zjednoczonych

w minionym tygodniu poruszały się przez większość czasu pod presją podaży, jednak zniżka była symboliczna. Wśród inwestorów instytucjonalnych nieznacznie przeważają krótkie pozycje, jednak większość z nich przyjmuje postawę wait-and-see.

Notowania bawełny w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu delikatnie spadły. W czwartek stronie podażowej sprzyjały słabe dane dotyczące eksportu bawełny ze Stanów Zjednoczonych.

Notowania kawy arabica w USA zakończyły miniony tydzień na minusie. Presję na zniżkę cen wywierały prognozy dużej produkcji kawy na świecie, a także względna słabość brazylijskiego reala.

To był burzliwy tydzień na rynku kakao

Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych spadały dynamicznie na początku tygodnia, by w jego drugiej połowie równie dynamicznie odbić w górę. Za sporą część tych ruchów odpowiadały działania inwestorów instytucjonalnych.

Nota prawna

 

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk