• Odbierz prezent
Sieć płatnicza Facebooka na blockchain z potężnymi partnerami

Rozwijany przez Facebooka od ponad roku i skrupulatnie trzymany w tajemnicy projekt sieci płatniczej opartej na technologii blockchain znajduje się coraz bliżej fazy pierwszych publicznych testów. Wiadomo juz także, że względna decentralizacja Projektu Libra (tak będzie nazywać się sieć płatnicza) zostanie osiągnięta przez konsorcjum Libra Association, skupiające niezależne od siebie firmy technologiczne, świadczące usługi płatnicze oraz z zakresu e-commerce.

 

 

W skład Stowarzyszenia Libra ma docelowo wejść 26 firm (w tym sam Facebook), z których każda będzie prowadziła własny węzeł sieci płatniczej, co ma zapewnić jej rozproszenie. Wedle prasowych doniesień prowadzenie węzła w sieci Libra ma kosztować 10 mln dolarów.

Wśród firm, które rzekomo znalazły się w składzie stowarzyszenia warto zwrócić uwagę na takich gigantów jak Uber, portal aukcyjny eBay, największy muzyczny serwis streamingowy Spotify, Visa, MasterCard, czy PayPal. Nie zabrakło również firm związanych bezpośrednio z obrotem i płatnościami kryptowalutami - mowa m.in. o giełdzie kryptowalut Coinbase, czy procesorze płatności Xapo. Nie zabrakło również wątku polskiego - w skład Libra Association rzekomo ma wejść istniejący od 2002 r. operator płatności PayU.

Obecnie trudno powiedzieć czy firmy świadczące konkretne usługi zaimplementują na swoich platformach integrację z siecią płatniczą Libra, czy weszły w skład Stowarzyszenia jedynie z pobudek inwestycyjnych. 

FXMAG kryptowaluty sieć płatnicza facebooka na blockchain z potężnymi partnerami facebook facebook cfd  - class a  facebook visa mastercard coinbase blockchain 1

Członkowie Stowarzyszenia Libra, źródło: TheBlock

 

Oprócz tego, na wtorek 18 czerwca planowana jest publikacja white-paperu Projektu Libra, który ma za pośrednictwem oficjalnego kanału przedstawić podstawowe informacje techniczne na temat funkcjonowania sieci płatniczej. Dotychczas bowiem w zasadzie wszystkie informacje o Projekcie Libra są jedynie prasowymi doniesieniami i rzekomymi przeciekami, niepotwierdzonymi w żaden sposób przez Facebooka, czy któregokolwiek z partnerów projektu.   

Czytaj także: Facebook konkurencją dla MasterCard, Visy i… Bitcoina?

Krążące od wielu miesięcy plotki na temat wirtualnej waluty funkcjonującej w oparciu o technologię blockchain, którą rzekomo planuje uruchomić Facebook okazują się coraz bardziej prawdopodobne. O tym, że największy portal społecznościowy świata bada korzyści, jakie przynieść może wyemitowanie własne.. Czytaj
Facebook konkurencją dla MasterCard, Visy i… Bitcoina?

 

Notowania: FACEBOOK

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/FB/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk