• Odbierz prezent
Sieć Litecoina (LTC) od halvingu skurczyła się o jedną trzecią

Ponad trzy tygodnie po halvingu Litecoina (LTC), który miał miejsce 5 sierpnia i zmniejszył nagrodę za blok dla górników o połowę (z 25 do 12,5 LTC), moc obliczeniowa sieci spadła o ponad 30%, zaś trudność wydobycia LTC o ponad 28%. Powodem tego jest odłączenie się od sieci sporej części górników dysponujących starszymi koparkami, które nie są w stanie zapewnić im rentowności po obniżeniu nagrody za blok o połowę.

 

Aktualny hashrate (globalna moc obliczeniowa) sieci Litecoina wynosi 321,7 TH/s (tarahashy na sekundę), konsekwentnie spadając od momentu halvingu (5 sierpnia) z poziomu niecałych 460 TH/s, co oznacza zmniejszenie mocy obliczeniowej sieci o ponad 30%. Z oczywistych względów zmniejszeniu uległa również trudność wydobycia - jeżeli moc obliczeniowa się zmniejsza, trudność również musi zostać zmniejszona, aby zachować czas bloku zbliżony do docelowego, który w Litecoinie wynosi 2,5 minuty. W sieci LTC jest ona dostosowywana co 2016 bloków transakcyjnych, czyli co cztery dni. Trudność wydobycia spadła z niecałych 16 mln w momencie halvingu, do aktualnych 11,3 mln, co jest wartością najniższą od maja tego roku.

 

Litecoin aktualnie notowany jest po niecałe 73 dolary, co również oznacza spadek od momentu halvingu, kiedy jego kurs przekraczał 102 dolary. Obecna sytuacja w sieci LTC nie powinna jednak wzbudzać szczególnego niepokoju, można wręcz uznać że jest ona logiczną konsekwencją halvingu. Po obniżeniu nagrody za blok z 25 do 12,5 LTC wielu górników - szczególnie tych dysponujących starszymi koparkami - utraciło rentowność swojej pracy przy obecnym kursie LTC i w konsekwencji odłączyło się od sieci. Rekompensatą spadku mocy obliczeniowej o niemal jedną trzecią jest natomiast konsekwentny spadek trudności wydobycia.

Więcej informacji na temat halvingu i jego potencjalnych konsekwencji znajdziesz w artykule:

Czytaj także: Halving Litecoina (LTC) już w poniedziałek. Co musisz o nim wiedzieć?

W najbliższy poniedziałek dojdzie jednego z najważniejszych wydarzeń w tegorocznym kryptowalutowym kalendarzu - należący do grona najstarszych i najwyżej kapitalizowanych kryptowalut Litecoin przejdzie drugi w swojej historii halving, czyli zmniejszenie dotychczas obowiązującej nagrody za blok o poł.. Czytaj
Halving Litecoina (LTC) już w poniedziałek. Co musisz o nim wiedzieć?

 

Notowania: LITECOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/LTCUSD/

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk