• Odbierz prezent
Siacoin przeprowadzi hard fork wymierzony w gigantów. Kurs SC reaguje

Projekt Sia, rozwijający platformę chmury danych opartą o technologię blockchain, po wielomiesięcznej debacie zdecydował się w poniedziałek 1 października na przeprowadzenie hard forku, która ma na celu uniemożliwienie kopania kryptowaluty Siacoin (SC) za pomocą koparek ASIC firm Bitmain oraz Innosilicon.

 

 

Hard Fork sieci Sia, czyli zmiana w kodzie źródłowym bez wstecznej kompatybilności, będzie miał miejsce 31 października. Jego celem jest wykluczenie możliwości kopania Siacoina za pomocą układów ASIC Bitmain AntMiner A3 (815 GH/s przy 1275 W) oraz Innosilicon S11 SiaMaster (aż 4,3 TH/s przy 1350 W). Oprogramowanie po aktualizacji sieci w wersji 1.3.6 będzie pozwalało na kopanie SC wyłącznie przy pomocy koparki ASIC Obelisk SC1 (550 GH/s przy 500 W), produkowanej przez firmę należącą do spółki Nebulous, która jest również założycielem samego projektu Sia.

David Vorick, współtwórca platformy Sia, przyznał że decyzja o hard forku była trudna, jednak okazała się konieczna ze względu na monopol na kopanie ze strony Bitmain i Innosilicon, który sprawił, że wydobycie Siacoina za pomocą koparek Obelisk okazało się całkowicie nierentowne, zaś inwestorzy, którzy je zamówili wyrzucili pieniądze w błoto. Vorick zwraca również uwagę, że aktualizacja, wykluczająca koparki od rynkowych gigantów, jest konieczna ze względu na duże ryzyko wystąpienia ataku 51%.

Przeciwnicy hard forka zauważają, że zespołowi Nebulous nie chodzi o walkę z monopolem, gdyż chcą oni doprowadzić do uniemożliwienia wydobycia Siacoina za pomocą jakiegokolwiek sprzętu innego niż ten, który sami wyprodukowali i sprzedali.

 

Inwestorzy zareagowali optymistycznie na informację o nadchodzącym hard forku. Kurs SC w ciągu kilku godzin wzrósł o ponad 20%, z 90 do 109 satoshi (w szczytowym momencie). Obecnie SC jest notowany po 107 satoshi (ok. 0,007 dolara) przy kapitalizacji rynkowej wynoszącej ponad 245,9 mln dolarów, co daje projektowi 38. miejsce w rankingu CoinMarketCap.

 

FXMAG kryptowaluty siacoin przeprowadzi hard fork wymierzony w gigantów. kurs sc reaguje siacoin asic bitmain kopanie kryptowalut [mining] 1

Notowania SC/BTC H1, Binance

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk