• Odbierz prezent
Short vs long - pozycja krótka i długa na kontraktach terminowych futures. Jak to działa?

Nie długo, nie krótko, lecz w sam raz - w przypadku korzystania z kontraktów terminowych futures wyjątkowo ważne jest, by być po odpowiedniej stronie rynku w odpowiednim momencie. A można zarówno zarabiać na spadkach, jak i tracić na wzrostach. I oczywiście odwrotnie.


Partnerem cyklu na temat kontraktów terminowych jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Giełda Papierów Wartościowych partner kursu Inwestora Giełdowego


 

Czym jest pozycja długa na kontraktach terminowych? Kontrakt kupna (long)

Zaczynamy kolejny odcinek kursu Z dźwignią na GPW, który jest poświęcony kontraktom terminowym i który przygotowujemy dla Ciebie we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. Trzeci odcinek naszej serii to odpowiedni moment na omówienie jednej z najważniejszych cech instrumentów pochodnych, do grona których zaliczają się oczywiście kontrakty futures. Zapewne nie raz słyszałeś, że kontrakty terminowe pozwalają obstawiać zarówno wzrosty, jak i spadki instrumentu bazowego, czyli mówiąc prościej - dają nam możliwość zarabiania nie tylko podczas wzrostów, ale również wtedy, gdy cena instrumentu bazowego spada. I rzeczywiście, to prawda.


Ale musisz pamiętać o tym, że możliwość zarabiania zarówno na wzrostach, jak i na spadkach jest równoznaczna z tym,

że jesteśmy narażeni na straty, nie tylko wtedy, gdy instrument, w który inwestujemy traci na wartości, ale również wtedy, gdy jego cena rośnie. Tak więc możemy zarabiać na spadkach, ale i tracić na wzrostach, jeżeli znajdziemy się po nieodpowiedniej stronie rynku. Oprócz tego, musisz pamiętać, że kontrakty futures to instrumenty lewarowane, które wiążą się ze znacznie większym ryzykiem inwestycyjnym, co mam nadzieję udowodniłem w poprzednim, drugim odcinku tej serii. Z tego względu nie będą one odpowiednie dla każdego, w tym szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z giełdą. Pamiętaj, że za wszystkie swoje decyzje na rynku bierzesz pełną odpowiedzialność i ryzykujesz własnymi pieniędzmi.

No ale do rzeczy - zacznę od najbardziej oczywistej pozycji długiej, nazywanej też z języka angielskiego long

Pozycja długa na rynkach finansowych oznacza po prostu zakup jakiegoś instrumentu, np. akcji spółki giełdowej. No i teraz sprowadźmy to na najniższy możliwy poziom, zadając pytanie - po co inwestor kupuje jakiś instrument na giełdzie? No oczywiście po to, żeby na nim zarobić, czyli sprzedać go w przyszłości, ale już za wyższą cenę. Czyli, zajmując pozycję długą, liczymy na wzrosty konkretnego instrumentu. W przypadku instrumentów pochodnych, czyli m.in. futuresów, pozycja długa oznacza otwarcie przynajmniej jednego kontraktu kupna.

Przykład pozycji długiej. Ile zarobię lub stracę?

Pozycja długa, podobnie jak np. przy zakupie akcji, będzie wiązać się z zyskiem w przypadku wzrostu ceny instrumentu bazowego, no i oczywiście będzie oznaczać stratę, w sytuacji w której cena instrumentu bazowego spadnie poniżej poziomu, z którego otwieraliśmy transakcję.

Pokażę to na najprostszym możliwym przykładzie z wykorzystaniem kontraktu terminowego FW20, którego instrumentem bazowym jest indeks WIG20.

Przyjmijmy, że otworzyłem pozycję długą o wolumenie 1 kontraktu przy cenie 2027 punktów, czyli zakładam że indeks będzie rósł, powiedzmy do 2100 punktów, co na wykresie zaznaczone jest zielonym obszarem. Taki optymistyczny scenariusz oznacza dla mojej pozycji zysk na poziomie 73 punktów (2100-2027), a jak być może pamiętasz z poprzedniego odcinka, futures na WIG20 ma dwudziestokrotny mnożnik, przez co zmiana ceny o 1 pkt jest warta 20 PLN (przy wolumenie 1 kontraktu). 73 punkty zysku mojej pozycji przełożą się na kwotę 1460 PLN (73 x 20). Indeks bazowy wzrośnie o 3,6%, podobnie jak wartość kontraktu, a mój zysk na tej pozycji wyniesie 36%, dzięki temu że depozyt zabezpieczający wynosi 10%. Jeśli nie wiesz o czym mówię, zapraszam do poprzedniej lekcji.

Jeśli natomiast otworzyłem analogiczną pozycję długą na FW20 przy 2027 pkt., a indeks zacznie spadać, będzie to oznaczać stratę. Załóżmy, że WIG20 spadł o 1,33%, do równych 2000 punktów. Będzie to oznaczać stratę 540 PLN, która pomniejszy mój depozyt o 13,3%.

FXMAG akcje short vs long - pozycja krótka i długa na kontraktach terminowych futures. jak to działa? futures - z dźwignią na gpw kontrakty terminowe fw20 pozycja short pozycja long krótka sprzedaż pozycja długa a krótka pozycja długa i krótka – kiedy zyskujesz a kiedy tracisz? gpw co to jest pozycja długa co to pozycja długa pozycja long pozycja long co to pozycja long na kontraktach terminowych kontrakt kupna long kontrakty futures długa pozycja instrumenty lewarowane jak działa lewar w kontraktach terminowych pozycja long definicja co to jest krótka sprzedaż pozycja short co to jest czym jest pozycja short kontrakt sprzedaży futures pozycja krótka na kontraktach terminowych co to jest pozycja krótka (short) na futures short gielda jak grać na spadki jak zamknąć i zabezpieczyć pozycję w kontraktach terminowych ? neutralizacja neutralizacja kontrakty terminowe kiedy zarobię grając na spadki pozycja krótka futures pozycja krótka w kontraktach terminowych instrumenty pochodne pozycja short short vs long kurs inwestowania w kontrakty terminowe jak inwestować w kontralty terminowe jak zarabiać na spadkach cen instrumentów pozycja short lewar kiedy zamknąć pozycję na giełdzie wygaśnięcie serii kontraktów terminowych dzień rozliczenia kontraktu 1

Krótka sprzedaż. Co to jest pozycja krótka (short) na futures? Definicja

O ile pozycja długa jest bardzo prosta do zrozumienia, o tyle większe problemy może sprawiać jej przeciwieństwo, czyli pozycja krótka, z j. angielskiego - short., nazywana też krótką sprzedażą. Jest to pozycja, za pomocą której obstawiamy spadek instrumentu bazowego, czyli osiągamy zysk gdy traci i ponosimy stratę, gdy jego cena rośnie.

Pozycję krótką na futures zawieramy poprzez otwarcie kontraktu sprzedaży (short)

No i ktoś mógłby słusznie zapytać - jakim cudem mogę otworzyć kontrakt sprzedaży, jeśli wcześniej nie zawarłem kontraktu kupna. Przecież nie da się sprzedać czegoś, czego wcześniej nie posiadaliśmy. W przypadku instrumentów pochodnych, które są umową co do przyszłej ceny danego instrumentu bazowego jest to jednak jak najbardziej możliwe, a pozycja krótka to rodzaj transakcji terminowej, która pozwala nam osiągać zyski na spadkach lub zabezpieczyć się przed ryzykiem spadku ceny instrumentu bazowego.

Przykład pozycji krótkiej. Kiedy zarobię, a kiedy stracę grając krótko na kontraktach?

Weźmy teraz odwrotny przykład, czyli pozycji krótkiej na kontrakcie FW20. Otwieram pozycję short o wolumenie 1 kontraktu przy cenie 2028 pkt. Mój pozytywny scenariusz zakłada, że indeks WIG20 spadnie o 3,35%, do 1960 pkt., czyli o 68 pkt. od poziomu wejścia (2028-1960). To zaś oznacza mój zysk w wysokości 1360 PLN (68x20) i wzrost o 33,5%.

Gdyby jednak moje prognozy się nie sprawdziły i WIG20 zacznie rosnąć do 2060 pkt., czyli o 32 pkt. od poziomu wejścia, to moja strata wyniesie 640 PLN, czyli 15,8% zaangażowanego depozytu.

FXMAG akcje short vs long - pozycja krótka i długa na kontraktach terminowych futures. jak to działa? futures - z dźwignią na gpw kontrakty terminowe fw20 pozycja short pozycja long krótka sprzedaż pozycja długa a krótka pozycja długa i krótka – kiedy zyskujesz a kiedy tracisz? gpw co to jest pozycja długa co to pozycja długa pozycja long pozycja long co to pozycja long na kontraktach terminowych kontrakt kupna long kontrakty futures długa pozycja instrumenty lewarowane jak działa lewar w kontraktach terminowych pozycja long definicja co to jest krótka sprzedaż pozycja short co to jest czym jest pozycja short kontrakt sprzedaży futures pozycja krótka na kontraktach terminowych co to jest pozycja krótka (short) na futures short gielda jak grać na spadki jak zamknąć i zabezpieczyć pozycję w kontraktach terminowych ? neutralizacja neutralizacja kontrakty terminowe kiedy zarobię grając na spadki pozycja krótka futures pozycja krótka w kontraktach terminowych instrumenty pochodne pozycja short short vs long kurs inwestowania w kontrakty terminowe jak inwestować w kontralty terminowe jak zarabiać na spadkach cen instrumentów pozycja short lewar kiedy zamknąć pozycję na giełdzie wygaśnięcie serii kontraktów terminowych dzień rozliczenia kontraktu 2

Jak zamknąć i zabezpieczyć pozycję?

No dobrze, ale skoro za pomocą kontraktów terminowych możemy zająć pozycję długą i krótką, to w jaki sposób możemy je zamknąć, nie czekając na dzień rozliczenia, czyli wygaśnięcia naszej serii kontraktów? Jest to banalnie proste, choć może nie do końca intuicyjne - aby zamknąć pozycję, trzeba ją zneutralizować, czyli otworzyć przeciwstawną. Jeśli mam pozycję długą o wolumenie 1 kontraktu, to do jej zamknięcia potrzebuję otwarcia pozycji krótkiej również o wolumenie 1 kontraktu, tak żeby ją wyzerować. W przypadku pozycji krótkiej działa to analogicznie, tylko że na odwrót. 

Neutralizacja służy też do zabezpieczania naszych transakcji - aby zapobiec nadmiernym stratom w opisywanej pozycji krótkiej na 2028 pkt., otwieramy zlecenie oczekujące kontraktu kupna po cenie 2060 pkt. Gdy kurs dojdzie do tego poziomu, zlecenie zostanie aktywowane, a nasz pozycja zneutralizowana.

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk