• Odbierz prezent
Short squeeze na euro wciąż możliwy. Jak prezentuje się aktualnie kurs euro do dolara? Sprawdzamy!

Spoglądając na zmiany pozycjonowania inwestorów instytucjonalnych, a dokładnie grupy funduszy lewarowanych na kontraktach terminowych na euro, możemy wciąż spodziewać się potencjalnego tzw. short squeezu - wynika z danych opublikowanych przez komisję CFTC w raporcie COT.

W ostatnim komentarzu dotyczącym tej kwestii zwracałem uwagę na fakt, że w momencie, gdy inwestorzy niekomercyjni powiększali pozycje krótkie, kurs EURUSD nie zniżkował dalej. Wręcz przeciwnie, ostatni tydzień to systematyczna aprecjacja euro w relacji do amerykańskiej waluty. Jak się okazało jednak, dzięki kolejnym danym z okres od 2 do 9 kwietnia, pozycje długie netto wśród inwestorów niekomercyjnych, spadły do kolejnego niższego poziomu, przekraczającego poziom 100 000 kontraktów różnicy.

1

Kurs euro EURUSD i pozycje długie netto. Źródło: tradingster.

Mimo, że zmiana pozycjonowania nie jest znacząca, to jednak idzie ona w przeciwną stronę do tego, co między 2 i 9 kwietnia zrobił kurs EURUSD, który wzrósł. W rezultacie pozycje krótkie nadal mogą tkwić na tym rynku z nadzieją, że euro zacznie tanieć. Jeśli taki scenariusz nie zostanie zrealizowany, a poziom 1,1330 zostałby pokonany, to możliwe również, że wzrosłyby szanse na short squeeze na kontraktach na euro.

1

Wykres kursu euro EURUSD. Źródło: platforma Conotoxia.

Z perspektywy samego wykresu widzimy, że rynek ten porusza się w kanale wzrostowym. Z tej perspektywy dopiero wyjście górą i pokonanie linii poprowadzonej po szczytach, mogłoby otwierać drogę na wyższe poziomy. W przeciwnym wypadku wsparciem może pozostawać linia poprowadzona po minimach.

Nota prawna

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Daniel Kostecki

Dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., spółki świadczącej usługi inwestycyjne dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk