• Sklep
  • Odbierz prezent
Short squeeze na euro coraz bliżej?

Kurs głównej pary walutowej zbliża się do poziomu, który może być kluczowym do wystąpienia tzw. zjawiska short squeeze obserwowanego na podstawie danych amerykańskiej komisji CFTC w raporcie COT.

Wspólna waluta wydaje się systematycznie zyskiwać na wartości w drugiej połowie tygodnia wraz z szerszą przeceną dolara amerykańskiego. W poprzednich komentarzach pojawił się już wątek tego, że na euro zmienił się sentyment na rynku opcji z niedźwiedziego na byczy oraz, że na kontraktach na indeks dolara możemy obserwować potencjalne zjawisko fazy dystrybucji. Innymi słowy na kontraktach na indeks dolara pozycje netto spadły, a z kolei notowania utrzymywały się w górnym przedziale wahań, tworząc konsolidację.

Tymczasem na kontraktach na euro między końcem marca, a początkiem kwietnia inwestorzy niekomercyjni w sposób zdecydowany zwiększyli swoje zaangażowanie na spadki, otwierając nowe pozycje krótkie.

1

Spadek pozycji długich netto przez zwiększone pozycje krótkie na kontrakcie na euro. Źródło: tradingester.

Znając daty publikacji raportu COT oraz wiedząc co inwestorzy niekomercyjni zrobili w tym czasie, dość łatwo można przenieść te informacje na wykres ceny. Wtedy zobaczymy, że od poziomu 1,1330 mogło dojść do zwiększania pozycji krótkich.

1

Możliwy obszar powiększania pozycji krótkich. Źródło: platforma Conotoxia.

Jeśli cena znajdzie się powyżej tego obszaru, to pozycje krótkie w nim zawarte mogą zostać “wyciśnięte”, czyli może pojawić się tzw. short squeeze. Wtedy może dojść do zamykania pozycji krótkich i odkupowania pozycji długich.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk