• Odbierz prezent
Shanghai Composite - kiepska sesja w China po danych dotyczących bilansu handlowego Chin

Poznaliśmy dzisiaj najnowsze dane z chińskiej gospodarki za czerwiec:

Bilans handlowy: 46,42 mld (prognoza: 58,60 mld, poprzednio: 62,93 mld)

Eksport: 0,5% (prognoza: -1,5%, poprzednio: -3,3%)

Saldo importowe: 2,7% (prognoza: -10,0%, poprzednio: -16,7%)

Co to jest bilans handlowy

Bilans handlowy jest to różnica między eksportem, a importem danego państwa. Najkorzystniejszą sytuacją jest przewaga wartości eksportu nad importem. Mamy wtedy do czynienia z dodatnim bilansem handlowym (nadwyżką handlową) czyli mówiąc prościej zyskiem danego kraju. W przeciwnym przypadku, czyli wówczas, gdy to import przewyższa eksport, wtedy notujemy ujemy bilans handlowy (deficyt handlowy), oznaczający stratę tego kraju.

Bilans handlowy Chin w porównaniu do przeszłości

Chińska gospodarka bardzo szybko pozbierała się po ataku pandemii koronawirusa. W marcu mieliśmy co prawda spadek bilansu handlowego Chin poniżej kreski (-7,09 mld), jednak już miesiąc później wskaźnik ten powrócił do wartości dodatnich (19,93 mld). W maju otrzymaliśmy zaskakująco dobry wynik  na poziomie 45,33 mld, natomiast miesiąc temu był wręcz szokujący (62,93 mld). Obecnie mamy do czynienia z pierwszym negatywnym rozczarowaniem, ponieważ dzisiejszy wynik okazał się być gorszy od oczekiwań, a chiński bilans handlowy wyniósł w czerwcu 46,42 mld. Jednak patrząc historycznie jest to przyzwoity.

 Chiny bilans handlowy

Wykres: Bilans handlowy Chin (od 1981 roku)

Sytuacja na giełdzie w Chinach

Gorszy od oczekiwań rezultat bilansu handlowego Chin oraz pogorszenie sentymentu w końcowej fazie sesji w Stanach Zjednoczonych, doprowadziły do przeceny na rynku chińskich akcji. Indeks Shanghai Composite traci obecnie -1,96%, natomiast Shanghai B-Share -2,80%.

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Rynek pracy w USA, i branża budowlana w Kanadzie

USA - wskaźnik PPI

Kanada - rynek pracy

Wielka Brytania - bilans handlowy, produkcja przemysłowa

Wskaźniki inflacyjne w Niemczech oraz Szwajcarii


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk