• Odbierz prezent
Sezon wyników rozkręca się na dobre

Amerykańskie indeksy zakończyły zeszłym tydzień nieco niżej od poprzedniego. Cała uwaga inwestorów przesunęła się w kierunku wyników kwartalnych notowanych spółek.

Początek tygodnia należał do banków.

Wyniki publikowały m.in. Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan, Wells Fargo, Bank of America oraz Bank of New York Mellon. Choć wyniki okazały się mieszane, solidny wzrost kredytów i niskie poziomy odpisów wskazują na dobrą sytuacje klientów instytucji, co dobrze wróży amerykańskiej gospodarce. Sektor energetyczny pozostawał w tyle. Ceny ropy naftowej spadały przez pięć kolejnych dni, kończąc ponad 7% niższej niż tydzień wcześniej. Inwestorzy obawiali się problemów z globalnym popytem na surowiec. Słabe wyniki zaraportował Netflix. Spółka po podwyższeniu cen abonamentów przy dość ubogiej ofercie nowych produkcji pokazała spory odpływ klientów. Kurs spółki spadł o ponad 10%. W tym tygodniu inwestorzy zapoznają się głównie z wynikami spółek produkcyjnych oraz technologicznych.

W Europie rynki akcji znalazły się pod presją

w związku z nowych napięciach handlowych między USA a Chinami. Rozmowy między obydwoma krajami zostały zawieszone po tym, jak prezydent USA zagroził nałożeniem ceł na kolejne 325 miliardów chińskiego importu oraz wstrzymał rozmowy nad złagodzeniem sankcji nałożonych na chińską firmę telekomunikacyjną - Huawei Technologies. Podczas gdy ogólnoeuropejski indeks STOXX Europe 600 i brytyjski indeks FTSE 100 zdołały pokazać zyski, niemiecki indeks DAX przy dużym obrocie spadł ostatecznie o 0,5%, podczas gdy włoski indeks FTSE MIB stracił w całym tygodniu około 2,4%.

W Polsce ubiegły tydzień

można było zaliczyć do udanych. Największe indeksy zanotowały niezłe zyski, WIG wzrósł o 0,87%, a WIG20 o 1,24%. Podaż próbowała zainicjować realizacje zysków, co jednak nie udał się. Mocnym akcentem zakończył tydzień PKN Orlen, który podał bardzo dobre wyniki, bijąc tym samym prognozy analityków. Nieźle zachowywały się akcje KGHM oraz wracającego do łask inwestorów CDR. Akcje producenta gier zakończyły tydzień powyżej poziomu 220 zł. Daje to realną szanse na atak rekordowego pułapu 228,50 zł z 10 czerwca bieżącego roku, kiedy to spółka ogłosiła datę premiery produkcji Cyberpunk 2077.

Analizując kalendarz na bieżący tydzień,

ważnym dniem będzie środa i wstępne odczyty indeksów koniunktury PMI za lipiec dla krajów europejskich i USA. W czwartek warto przysłuchiwać się komentarzom po konferencji po posiedzeniu EBC. Na koniec tygodnia poznamy pierwszą przymiarkę do wartości dynamiki amerykańskiego PKB w II kwartale.


Adrian Apanel

Zarządzający funduszami w MM Prime TFI S.A. Odpowiedzialny za wyniki funduszy o strategiach: akcyjnych, obligacyjnych oraz instrumentów alternatywnych.  Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Finanse Międzynarodowe i Bankowość oraz  Dublin Institute of Technology w Irlandii. Pracę zawodową w sektorze finansów rozpoczął w 2004 roku w Domu Maklerskim BZ WBK (obecnie Santander). Później związany z amerykańskim bankiem inwestycyjnym J.P.Morgan oraz trzeciej pod względem wielkości aktywów, włoskiej firmie, Anima Asset Management. Od 2014 roku członek zespołu zarządzania aktywami w MM Prime TFI S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk