• Odbierz prezent
Sesja wzrostowa na amerykańskim rynku. Strata mBanku za rok ubiegły to aż 175 mln złotych (PLN).  Słabość krajowych blue chipów została potwierdzona
fot. freepik.com

Za nami szósta z rzędu wzrostowa sesja na amerykańskim rynku. Indeks S&P 500 zyskał 0,74% i zbliża się do okrągłego poziomu 4000 pkt., natomiast Nasdaq wzrósł o niemal 1%. Spośród spółek wyróżniła się Tesla – spółka wzrosła jedynie o 1,3%, ale komunikat który przedstawiła o zakupie bitcoinów za kwotę 1,5 mld USD spowodował dynamiczny wzrost wyceny kryptowaluty (+22% w ostatnich 24 godzinach). Ponadto spółka zapowiedziała dalsze inwestycje tego typu oraz ogłosiła zamiar umożliwienia przyjmowania płatności w bitcoinie.

 

Jak przebiega proces szczepień?

W temacie pandemii – proces szczepień nie przebiega tak szybko jak niedawno planowano – m.in. Chiny przełożyły o 2 miesiące termin osiągnięcia celu zaszczepienia 50 mln mieszkańców. Z kolei Niemcy rozważają przedłużenie lockdownu pomimo stabilizacji sytuacji pandemicznej, a KE sfinalizowała drugą umowę z firmą Pfizer/BioNTech na dostawę 300 mln dawek szczepionki.

Słabość krajowych blue chipów została wczoraj potwierdzona

Podczas tak dobrej serii wzrostów na Wall Street nasze największe spółki ponownie się przeceniły (-0,3%), pomimo dobrego początku notowań. Lepiej zachowały się średnie i małe spółki zagregowane w indeksach mWIG40 (+0,3%) i sWIG80 (+1,2%). W indeksie WIG20 najmocniej ciążyły walory Allegro (-3%) i CD Projekt (-2,4%), z kolei do okrągłych poziomów 40 zł i 100 zł zbliżyły się odpowiednio walory JSW (+13%) i CCC (+5,9%). W indeksie mWIG40 spadki kontynuowało XTB (-3,6%) i Mercator (-4,8%). Pierwsza ze spółek niedawno opublikowała najwidoczniej rozczarowujące wyniki finansowe, a druga kilka dni temu poinformowała o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych.

Sieć restauracji ma szansę na odbicie

 

Z drugiej strony najmocniej zyskał AmRest – sieć restauracji ma szansę na odbicie wraz z otworzeniem gastronomii. W kontekście warunkowego luzowania od 12 lutego wypowiedział się minister zdrowia Adam Niedzielski – jeżeli dzienna liczba zakażeń przekroczy poziom 10 tys. dziennie – zarekomendowane zostanie ponowne wprowadzenie obostrzeń. Wczoraj Grupa Lotos opublikowała szacunkowe skonsolidowane przychody ze sprzedaży za IV kw. ubiegłego roku, które wyniosły 5,25 mld zł, a w analogicznym okresie 2019 roku spółka osiągnęła 7,2 mld zł przychodu. Dzisiaj poznaliśmy już wyniki mBanku za IV kw. 2020 r. – strata netto spółki wyniosła 175 mln zł wobec konsensusu analityków zakładającego stratę na poziomie 238 mln zł. W ubiegłym roku bank zarobił 116 mln zł netto. Dodatkowo mBank szacuje, że łączny wpływ potencjalnego przewalutowania kredytów frankowych zgodnie z propozycją KNF wyniósłby pomiędzy 4,7 a 5,4 mld zł.

 


Alior Bank

Alior Bank SA – bank uniwersalny w Polsce, który rozpoczął działalność operacyjną 17 listopada 2008. Bank kieruje swoją ofertę zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Alior Bank stworzył w pełni internetowy bank i bankowy internetowy kantor walutowy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk