• Odbierz prezent
Sentyment rynkowy- w USA wciąż przeważają niedźwiedzie, a w Polsce byki

Na przestrzeni ostatniego tygodnia doszło do niewielkich zmian w poszczególnych obozach inwestycyjnych. Nie wpłynęło to jednak na liderów poszczególnych rynków. W Stanach Zjednoczonych wciąż więcej osób obstawia spadki, natomiast w Polsce wzrosty.

Jakie nastawienie mają polscy inwestorzy?

INI czyli Indeks Nastrojów Inwestorów to badanie prowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Bierze w nim udział ponad 350 inwestorów. Głosy dotyczące poglądu na temat rynku oddawane są co tydzień. Oczywiście każdy ma prawo do jednego zgłoszenia w każdym okresie pomiarowym. Pytanie dotyczy przewidywanego kierunku ruchu na polskiej giełdzie w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Do dyspozycji są 3 odpowiedzi w kwestii oczekiwanego trendu: wzrostowy, boczny lub spadkowy. W tym tygodniu ilość rynkowych byków spadła z 42,8% do 41,9%. Jest to wciąż najliczniejsza reprezentacja na polskim parkiecie. Liczba rynkowych niedźwiedzi spadła z 33,1% do 31,4%. Grupa respondentów opowiadających się za trendem bocznym uległa zwiększeniu. W zeszły czwartek było ich 24,1%, natomiast dzisiaj 26,7%.          

 Źródło: sii.org.pl

Źródło: sii.org.pl

Nastroje na rynku amerykańskim

Członkowie AAII (American Association of Indyvidual Investors) od 1987 roku co tydzień odpowiadają na pytanie dotyczące ich poglądu na temat rynku giełdowego w perspektywie następnych 6 miesięcy. Najnowszy wynik przedstawia wzrost ilości rynkowych byków o +1,3% do 26,2%. Z kolei liczba niedźwiedzi uległa zmniejszeniu o -2,9% do 43,1% . Na przestrzeni ostatniego tygodnia wzrosło grono osób o neutralnym nastawieniu. Po zwyżce o +1,6%, grupa ta wynosi 30,7%.

Źródło: aaii.com 

Źródło: aaii.com

Strach i chciwość

Indeks strachu i chciwości, czyli Fear & Greed Index, ponownie spadł na przestrzeni ostatniego tygodnia. Jednak tym razem była to zniżka minimalna. Obecnie wynosi on 45 punktów. Podczas naszych poprzednich cotygodniowych aktualizacji znajdował się na poziomie: 46 punktów (24 września), 56 punktów (17 września), 66 punktów (10 września), 78 punktów (3 września). Oznacza to, iż przeciągająca się korekta na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych, sprowadziła wskaźnik z zakresu ekstremalnej chciwości do terytorium neutralnego. Warto pamiętać, że wskaźnik ten potrafi osiągać naprawdę skrajne poziomy. Przed załamaniem spowodowanym pandemią koronawirusa widzieliśmy 97 punktów, natomiast w połowie marca spadł do 3 punktów.

Źródło: money.cnn.com 

Źródło: money.cnn.com

Notowania: DOW JONES

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/DJI/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk