• Odbierz prezent
Sentyment risk-on na rynkach. Czy polskie indeksy czeka hossa?

W czasie dobrej koniunktury na rynkach światowych, większym zainteresowaniem cieszą się bardziej ryzykowne aktywa (risk on). Zmiany sentymentu rynkowego często zachodzą z dnia na dzień, wraz z publikacją najświeższych danych ekonomicznych lub istotnymi wydarzeniami politycznymi. Główne indeksy kontynuują rajdy wzrostowe na bazie paliwa, jakiego dostarczył rynkom wynik wyborów w USA i poniedziałkowa informacja o przełomie w sprawie szczepionki na Covid-19. Spójrzmy w szerszej perspektywie na polskie indeksy z GPW.

WIG - mocny opór przy 55000 punktów

Najszerszy indeks polskich spółek WIG z impetem rozpoczął listopad i zyskuje już prawie 15%. Popatrzmy na wykres indeksu w interwale miesięcznym.  Najbliższy znaczący poziom oporu i spory test siły dla byków znajduje się w okolicach 55000 punktów. Poziom ten skutecznie bronił przed spadkami przez kilka miesięcy i dopiero lutowa dynamiczna wyprzedaż na światowych rynkach w związku z pierwsza falą koronawirusa zdołała go przebić. Wybicie w górę poziomu 55000 będzie miało wymiar psychologiczny – zanegowania spadków.

Warto zwrócić uwagę na dwie linie trendu:

- długoterminową testowaną dwukrotnie w 2016 roku i przebitą w lutym,

- krótkoterminową poprowadzoną po lokalnych szczytach z 2018, 2019 i 2020 roku.

Zwłaszcza krótkoterminowa linia trendu będzie dodatkowym czynnikiem uniemożliwiającym dalsze wzrosty indeksu „z marszu”.

 Wykres 1. Notowania indeksu WIG, interwał miesięczny

Wykres 1. Notowania indeksu WIG, interwał miesięczny

Średnie spółki przed poważnym testem

Również indeks mWIG40 skupiający 40 średnich spółek notuje kilkunastoprocentowe wzrosty w listopadzie. Giełdowe byki czeka walka o przebicie najpierw poziomu oporu 3700-3730 a następnie kluczowego poziomu przy 4000 punktów. Wtedy też zostanie zanegowana cała marcowa wyprzedaż. Wsparciem dla ceny pozostają okolice 3200. Poziom ten został „chwilowo” wybity podczas korekty, jednak cena szybko wróciła ponad niego tworząc fałszywe wybicie.

 Wykres 2. Notowania indeksu mWIG40, interwał miesięczny

Wykres 2. Notowania indeksu mWIG40, interwał miesięczny

sWIG80 z szansą na kontynuację wzrostów

Już wkrótce powinno nastąpić rozstrzygnięcie na indeksie sWIG80. Przed kupującymi przeszkody w postaci linii trendu spadkowego oraz ważnego horyzontalnego poziomu oporu na 15000 punktów. Jego sforsowanie powinno otworzyć drogę do dalszych wzrostów a najbliższym targetem są maksima z marca i kwietnia 2017 w okolicach 16500.

 Wykres 3. Notowania indeksu sWIG80, interwał miesięczny

Wykres 3. Notowania indeksu sWIG80, interwał miesięczny

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk