• Odbierz prezent
Sentyment risk-off na rynkach! Jen drożeje. Gdzie szukać ciekawych miejsc do na parach z JPY?
fot. freepik.com

Po silnych wzrostach indeksów przez ostatnie tygodni przychodzi wreszcie czas realizacji zysków i korekty. W takich momentach inwestorzy uciekają w bezpieczne aktywa takie jak frank szwajcarski i jen japoński. Pary z CHF i JPY jako walutami kwotowanymi silnie tracą. Gdzie zatem szukać ciekawych okazji do transakcji na głównych parach z jenem?

Czytaj także:

GBPJPY testuje lokalne wsparcie

Para GBPJPY znajduje się obecnie na poziomie 138.00 będącym lokalnym wsparciem. W tych okolicach przebiega również linia trendu wzrostowego, która powinna na chwilę wyhamować wzrosty. Spadki załamały strukturę prowzrostową rynku, dlatego warto rozpatrywać wejście w shorty po korekcie wzrostowej. Idealnym miejscem wydaje się poziom oporu na 140. Sygnał w postaci formacji świecowej prospadkowej w tym miejscu jest konieczny, aby potwierdzić reakcję na poziom oporu. Drugi scenariusz w przypadku, gdyby kurs „z marszu” przebił obecny poziom wsparcia przewiduje retest tego poziomu 138.00 już jako oporu i zajęcie pozycji na spadki. Rozsądnym targetem dla spadków wydaje się najbliższe ważne wsparcie przy 135.60.

 Wykres 1. Kurs funta do jena (GBP/JPY), interwał dzienny

Wykres 1. Kurs funta do jena (GBP/JPY), interwał dzienny

Niewielki zasięg spadków dla EURJPY

Trwająca świeca H4 na parze EURJPY jest mocno podażowa i wybija lokalną linię trendu oraz poziom wsparcia. Zajęcie pozycji krótkich można rozważyć po ruchu powrotnym do wyłamanego wsparcia na poziomie 125.4. Należy poczekać na sygnał w postaci świecy lub formacji świecowej prospadkowej, nawet z niższego interwału czasowego. Zasięg spadów nie jest póki co zbyt duży – poziom 124.30 powinien zatrzymać ewentualne dalsze spadki.

 Wykres 2. Kurs euro do jena (EUR/JPY), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs euro do jena (EUR/JPY), interwał dzienny

CADJPY i wyłamanie z formacji klina

Na parze CADJPY po kilkudniowej konsolidacji doszło dziś do wybicia dołem formacji klina wznoszącego. Najbliższy zasięg spadków to okolice okrągłego poziomu cenowego 80.00. W celu zajęcia pozycji krótkiej można rozważyć poczekanie na powrót ceny w okolice 80.90 i tam wejście w shorta po świecy sygnalnej.

 Wykres 3. Kurs dolara kanadyjskiego do jena (CAD/JPY), interwał dzienny

Wykres 3. Kurs dolara kanadyjskiego do jena (CAD/JPY), interwał dzienny

Notowania: GBPJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPJPY/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk