• Odbierz prezent
Sentyment do euro mógł ulec zmianie. Sprawdzamy aktualny wykres kursu euro do dolara EUR/USD

Podczas wczorajszej konferencji Mario Draghiego, prezesa Europejskiego Banku Centralnego, kurs EURUSD przez chwilę zawędrował do dolnego przedziału zmienności wyznaczonego wcześniej przez inwestorów z rynku opcji w okolicach 50 pipsów. Szef EBC dał jasno do zrozumienia, że ryzyka dla wzrostu w strefie euro są skierowane do dołu, a zatem szanse na pogorszenie się sytuacji wydają się większe niż na jej poprawienie.

Reakcja rynku była jednak krótkotrwała, na co również zwrócili uwagę inwestorzy z rynku opcji. W krótkim terminie, ponieważ dla opcji sięgających swoim okresem zapadalności do dwóch tygodni, pojawiła się przewaga kupujących opcje CALL nad kupującymi opcje PUT. Kupno opcji CALL oznacza możliwość zyskania na wzroście kursu instrumentu bazowego - w tym wypadku kursu EURUSD. Opcje z terminem za trzy tygodnie wskazują na bardzo nieznaczną przewagę PUT, tuż poniżej parytetu, a z kolei wygasające za miesiąc na tylko przewagę 5 pb. dla PUT. Sentyment niedźwiedzi na rynku opcji mógł się zatem zmniejszyć lub nawet mógł się odwrócić na sentyment byczy. Takie zmiany na rynku opcji nie są zjawiskiem bardzo częstym i zdarzają się relatywnie rzadko - stąd warto na to zwrócić uwagę.

Dziś istotne wygaśnięcia opcji mogą wpływać na kurs przy następujących poziomach:

EUR/USD: 1.1200 (EU1.88b), 1.1235 (EU680m), 1.1250 (EU474m), 1.1310 (EU502m), 1.1330 (EU478m), 1.1350-55 (EU1.1b) - wynika z danych DTCC publikowanych przez agencję Bloomberg.

1

Wykres EURUSD, H4. Źródło: platforma Conotoxia.

Z perspektywy wykresu notowania obroniły pokonaną wcześniej linię szyi w potencjalnej formacji odwróconej głowy z ramionami i mogą wciąż zbliżać się do książkowego zasięgu w rejonie 1,1307. Tuż nad tym poziomem, czyli przy 1,1330, może wypadać kluczowa bariera dla pozycji krótkich otwieranych na przełomie marca i kwietnia - jak wynika z danych CFTC. Jej pokonanie z kolei mogłoby prowadzić do zjawiska short squeeze na kontraktach na euro.

Nota prawna

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk