• Odbierz prezent
Selvita ze znaczną stratą kwartalną i... optymistycznymi wynikami

Selvita, krakowska spółka biotechnologiczna, w środę 22 maja opublikowała wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2019 r. Liczne inwestycje, w zapewnieniach zarządu zgodne z planami strategicznymi spółki, doprowadziły do osiągnięcia znacznie mniej imponujących wyników niż w zeszłym roku - Selvita w I kwartale 2019 r. osiągnęła ponad 7 mln złotych straty, wobec niemal 20 mln złotych zysku rok wcześniej. Na pierwszy rzut oka wyniki kwartalne Selvity mogą wydawać się bardzo słabe, wrażenie to jednak powinno ustąpić po poznaniu pozostałych danych.

 

Selvita w pierwszym kwartale roku osiągnęła stratę w wysokości 7,55 mln złotych netto, przy stracie EBIT w wysokości 7,6 mln PLN. Dla porównania, w pierwszym kwartale zeszłego roku spółka zaksięgowała zysk netto o wartości 19,96 mln złotych.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w raportowanym okresie wyniosły ponad 20,5 mln PLN, wobec 17,8 mln PLN rok wcześniej, o niemal 30% wzrosły również przychody z działalności operacyjnej, do ponad 30 mln PLN (wobec 23,3 mln PLN rok wcześniej).

Segment innowacyjny, pracujący nad badaniem i rozwojem cząsteczek, wykorzystywanych później w klinicznych terapiach chorób onkologicznych, osiągnął w 1 kwartale przychody na poziomie 8,6 mln PLN (wraz z grantami badawczymi), co jest wzrostem o 23% r/r.

Segment badawczo-rozwojowy (bioinformatyczny) wypracował przychody w wysokości 2,9 mln PLN, co jest kwotą o ponad 50% wyższą niż w pierwszym kwartale zeszłego roku.

 

Tak znaczna kwartalna strata w porównaniu do zysku w zeszłym roku wynika z realizowania strategii przyjętej w 2017 r., która opiera się na inwestycjach w Segment Innowacyjny spółki, opracowujący cząsteczki, które następnie będą komercjalizowane.

W ramach dywersyfikacji ryzyka operacyjnego Selvita jeszcze w tym roku dokona podziału na dwie oddzielne spółki, zajmujące się osobno działalnością innowacyjną i bieżącymi usługami badawczo-rozwojowymi.

Czytaj także: Selvita podzieli się na dwie oddzielne spółki

Selvita, krakowska spółka biotechnologiczna, poinformowała w raporcie bieżącym z 28 marca o planowanym podziale na dwie niezależne od siebie podmioty o globalnym zasięgu, z których każdy będzie zajmował się inną działalnością, dotychczas skupioną pod szyldem jednej spółki. Krok ten ma na celu m.in... Czytaj
Selvita podzieli się na dwie oddzielne spółki

 

Notowania: Selvita SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:SLV/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk