• Odbierz prezent
Ropa naftowa. Sektor łupkowy.

Biorąc pod uwagę okres od początku tego roku, rynek ropy naftowej znajduje się na minusie. Co ciekawe jest to czas, kiedy potencjalnie powinniśmy mieć do czynienia ze zdecydowanie większym zbilansowaniem się rynku, ze względu na decyzję OPEC o cięciu produkcji ropy naftowej. W tym momencie możemy już mówić o tym, że była to historyczna decyzja, gdyż OPEC nigdy wcześniej nie trzymał się tak mocno swoich postanowień. a dodatkowo przekonał do tego innych producentów w postaci Rosji czy Meksyku. 

Rynek przez większość tego roku pozostawał mocno niezbilansowany. Pomimo wcześniejszych oczekiwań oraz projekcji dokonanych po listopadowej decyzji opec, deficyt na rynku pojawił się dopiero w II kwartale tego roku i był zdecydowanie mniejszy od oczekiwań. Spodziewano się, że może on sięgnąć blisko mln bbl na dzień, co doprowadziłoby do znacznie szybszej redukcji ogromnych zapasów na świecie. Deficyt na rynku w II kwartale sięgnął 0,43 mln bbl na dzień, jednak sam III kwartał może pokazać podobne figury ze względu na chwilowe zwiększenie produkcji przez opec oraz dalsze wzrosty produkcji w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. 

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk