• Odbierz prezent
Sektor energetyczny dominuje w indeksie blue chipów - wzrosty kursów PGE oraz Taurona. Cyfrowy Polsat najsłabszym walorem

Główne amerykańskie indeksy zyskały w piątek ok. 1%, tym samym ustanowiły nowe historyczne maksima i wymazały ślady po ostatniej, krótkiej korekcie. Popyt na akcje wspierają solidne wyniki spółek prezentowanie w najnowszych sprawozdaniach za II kw. 2021 r. W tym tygodniu swoje raporty opublikują największe podmioty notowane w USA, w tym Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet (Google) i Facebook.

W temacie pandemii – bardziej zakaźny wariant Delta rozwija się w Europie

WHO i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydały w piątek komunikat, w którym ostrzegają o wzroście zakażeń, indyjski wariant wirusa dominuje już w 19 krajach Europy. Organizacje zalecają przyśpieszanie szczepień, gdyż kraje, w których zaszczepiono wystarczająco dużą liczbę obywateli odnotowują stosunkowo niewielką liczbę zgonów.

Sektor energetyczny dominuje w indeksie blue chipów - wzrosty kursów PGE oraz Taurona. Cyfrowy Polsat najsłabszym walorem  - 2

Krajowe indeksy lekko wzrosły na poprzedniej sesji

W indeksie WIG20 dominowały spółki z sektora energetycznego – PGE (+5,6%) i Tauron (+3,7%) – wzrost kursów nastąpił po ogłoszeniu podpisania porozumienia dotyczącego współpracy w zakresie wydzielenia aktywów węglowych przez notowane na GPW spółki energetyczne oraz Skarb Państwa.

Najsłabszym blue chipem na piątkowej sesji był Cyfrowy Polsat (-0,8%) –

spółka o defensywnym charakterze, mniej wrażliwa na zmiany nastrojów wśród inwestorów (chociażby na globalną korektę z ubiegłego poniedziałku). W indeksie mWIG40 liderem spadków została Grupa Azoty (-5,9%), a na przeciwległym biegunie znalazł się Comarch (+9,8%), który ustanowił nowy historyczny rekord notowań.

Sektor energetyczny dominuje w indeksie blue chipów - wzrosty kursów PGE oraz Taurona. Cyfrowy Polsat najsłabszym walorem  - 3

W indeksie sWIG80 najsilniejszym walorem było Forte,

które kontynuuje odbicie zapoczątkowane publikacją wstępnych wyników finansowych za II kw. Najsłabszym walorem w indeksie małych spółek był Sanwil (-3,1%), który pogłębił roczne minimum i oddał już przeszło połowę zwyżki z hossy „covidowych spółek”.

Z pozostałych informacji:

  • Strata netto Banku Millennium w II kw. 2021 r. wyniosła 200,3 mln zł wobec konsensusu 204,3 mln zł.
  • Grupa Budimex szacuje, że miała w I półroczu 761,8 mln zł zysku netto w porównaniu do 108,7 mln zł przed rokiem – jednak należy pamiętać, że 542 mln zł dotyczyły sprzedaży spółki Budimex Nieruchomości.

Sektor energetyczny dominuje w indeksie blue chipów - wzrosty kursów PGE oraz Taurona. Cyfrowy Polsat najsłabszym walorem  - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk