• Odbierz prezent
Sektor bankowy największym wygranym. Mocne wzrosty notowań Inter Cars  - podsumowanie sesji

W piątek rynki bazowe w Europie oraz za oceanem kontynuowały wzrosty, kończąc tym samym pierwszy tydzień nowego roku na wyraźnym plusie. Z tej grupy wyróżniały się notowania na Wall Street, gdzie główne indeksy odnotowały w tym roku już blisko 4,0% wzrosty i znajdują się na historycznym maksimach. Strona popytowa w dużej mierze byłą napędzana oczekiwaniami na kolejne programy stymulacyjne amerykańską gospodarkę w ramach prezydentury Joe Bidena, biorąc pod uwagę również przewagę Demokratów w Senacie za sprawą głosu wiceprezydenta USA. Tym samym słabsze piątkowej dane z amerykańskiego rynku pracy pozostały bez większego wpływu na notowania. Wg grudniowej publikacji, zmiana w ostatnim miesiącu minionego roku zatrudnienia w sektorze pozarolniczym była ujemna (-140 tys. osób) względem oczekiwanego przyrostu na poziomie 100 tys. osób.

Podczas piątkowego handlu pozytywne nastroje przeważały również na GPW, przy czym korekta w ostatniej godzinie handlu w przypadku WIG20 sprowadziła indeks nieco poniżej czwartkowego zamknięcia. W największym stopniu blue chips ciążyły notowania CD Projekt, które po ponad 3% spadku zanotowały najniższy poziom od grudniowych szczytów. Zdecydowanie lepiej radziły sobie średnie i mniejsze spółki, których indeksy znajdują się na kilkumiesięcznych maksimach. Wśród sektorów najlepiej radziła sobie motoryzacja za sprawą ponad 5% wzrostów Inter Cars oraz sektor bankowy.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W krajowym kalendarium makroekonomicznym bieżący tydzień upłynie pod dyktando środowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Mimo ostatnich zapowiedzi prezesa Glapińskiego o możliwej obniżce stóp procentowych w 1Q21, rynkowy konsensus nie zakłada na najbliższym posiedzeniu zmian względem obecnych poziomów (stopa referencyjna na poziomie 0,10%). Natomiast z punktu widzenia krajowych inwestorów w krótkim terminie najistotniejszą informacją wydają się informacje ze strony rządowej o przedłużeniu, a przy tym ewentualnych modyfikacji obecnie obowiązujących do 17 stycznia obostrzeń. Wg rzecznika rządu powyższa informacja powinna pojawić się najpóźniej dziś. W globalnym kalendarium makroekonomicznym ten tydzień również będzie upływał beż ważniejszych publikacji, chociaż zwracamy uwagę ma dane o inflacji konsumenckiej w europejskich gospodarkach oraz cotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Wydaje się, że inwestorzy większą uwagę przywiążą do początku sezonu wynikowego za 4Q20 na Wall Street.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk