• Odbierz prezent
Sektor bankowy czeka ciężki czas - 2021 r. na minusie, ale nie z powodu niskich stóp procentowych

Rok 2020 nie z pewnością nie zostanie zaliczony przez sektor bankowy do udanych, czego wyrazem będzie znacznie niższy zysk niż rok wcześniej. To jednak nie koniec bankowych problemów - jak twierdzi prezes NBP Adam Glapiński, sytuacja w której sektor bankowy w 2021 r. poniesie ogólną stratę jest jak najbardziej realna. Wg Glapińskiego powodem nie będą jednak niskie stopy procentowe, jak zwykło się powszechnie twierdzić.

 

Prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji International Banking Summit przyznał, że sektor bankowy jako całość może odnotować stratę w 2021 r., zaś w nadchodzących kwartałach kontynuowany będzie spadkowy trend rentowności banków komercyjnych. Przyczyną takiego stanu rzeczy nie będą jednak - wbrew powszechnie powtarzanym opiniom - niskie stopy procentowe, a coraz wyższe odpisy na oczekiwane straty kredytowe.

Glapiński przyznał jednak, że ma świadomość negatywnego wpływu obniżki stóp procentowych do poziomu najniższego w historii (0,10% stopy referencyjnej) na wyniki odsetkowe banków, jednak decyzja ta była konieczną dla utrzymania stabilności finansowej w realnej gospodarce. Prezes NBP zapewnił również, że naszej gospodarce nie grozi tzw. Credit Crunch, czyli zjawisko w którym banki komercyjne znacząco ograniczają lub przestają udzielać kredytów konsumenckich i inwestycyjnych m.in. ze względu na ryzyko niewypłacalności kredytobiorców.

Banki będą jednak potrzebowały pieniędzy, dlatego też ewentualne nadwyżki kapitałowe nie powinny być przeznaczane m.in. na wypłatę dywidendy.

 

Słabą kondycję sektora bankowego dobrze obrazują notowania giełdowe banków - indeks WIG-BANKI jest aktualnie wyceniany na 3578 pkt., czyli niżej niż podczas apogeum marcowych spadków, kiedy jego wycena przekraczała 4000 pkt.

 

W pierwszych siedmiu miesiącach 2020 r. zysk netto sektora bankowego wyniósł 4,35 mld złotych, co jest spadkiem o 52,1% w porównaniu do zeszłego roku.

Czytaj także: Sektor bankowy zarobił na czysto ponad połowę mniej niż rok temu - dane NBP nie pozostawiają złudzeń

Tegoroczne dane dotyczące wyników finansowych sektora bankowego nie napawają optymizmem. Ta prawidłowość została utrzymana również w przypadku najnowszych danych publikowanych przez NBP. Wynika z nich, że zysk netto sektora bankowego w pierwszych siedmiu miesiącach 2020 r. spadł o ponad połowę w por.. Czytaj
Sektor bankowy zarobił na czysto ponad połowę mniej niż rok temu - dane NBP nie pozostawiają złudzeń

 

Notowania: PKO Bank Polski SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKO/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk