• Odbierz prezent
Sejm przegłosował ustawę o opodatkowaniu kryptowalut i exit tax

We wtorek 23 października Sejm w wieczornym posiedzeniu przegłosował kompleksową nowelizację ustaw podatkowych, wśród których najistotniejsze dla inwestorów dotyczą sprecyzowania opodatkowania dochodów z obrotu kryptowalutami oraz tzw. exit tax. Teraz nowelizacja trafi pod obrady Senatu.

 

Nowe regulacje dotyczące opodatkowania dochodów z, jak nazwane jest to w ustawie, walut wirtualnych zakładają kwalifikowanie ich jako przychodów z kapitałów pieniężnych lub zysków kapitałowych. Co istotne, strata poniesiona w wyniku obrotu kryptowalutami w danym roku podatkowym nie będzie mogła być odliczona od innych dochodów, np. związanych ze zbyciem papierów wartościowych.

Opodatkowanie kryptowalut jak przychodów z kapitałów pieniężnych oznacza dla podatnika rozliczanie się za pomocą formularza PIT-8C, który dotychczas służył do rozliczania dochodów z giełdy papierów wartościowych, lokat bankowych, udziałów w funduszach kapitałowych, czy dywidend. Oznacza to, że dochody z obrotu kryptowalutami będą opodatkowane na poziomie 19%.

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, dochód z obrotu kryptowalutami będzie opodatkowany podobnie jak zyski kapitałowe, w wysokości 19%.

 

Rozwiązanie to jest o tyle korzystne, że cechuje się przejrzystością i nie powinno sprawiać problemu rozliczającym się.

 

Wczorajsze przegłosowanie nowelizacji ustaw podatkowych ma szanse na zakończenie chaosu, jaki od początku roku panuje w kwestii opodatkowania i statusu prawnego walut cyfrowych (nazywanych przez ustawodawcę walutami wirtualnymi).

 

Warto przypomnieć, że 19 czerwca Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, wg którego do końca czerwca 2019 r. od transakcji kryptowalutowych nie będzie pobierany kontrowersyjny podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czytaj także: Zwolnienie obrotu kryptowalutami z PCC w końcu będzie oficjalne

Już wkrótce obrót kryptowalutami ma zostać oficjalnie wyjęty spod obowiązku rozliczania podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia w tej sprawie. Przyjęte w nim rozwiązania mają mieć jednak charakter czasowy i powinny obowiązywać do momentu .. Czytaj
Zwolnienie obrotu kryptowalutami z PCC w końcu będzie oficjalne

 

w ramach nowelizacji przegłosowano również podatek od niezrealizowanych zysków, zwany potocznie exit tax. Pozwala on nałożyć na firmę, która planuje przenieść swoją działalność za granicę aż 19% podatek od jej wartości. Co więcej exit tax został również rozszerzony na osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej - w ich przypadku exit tax może wynieść 3% wg PIT lub 19% aktywów wycenianych na więcej niż 4 mln PLN. 

Czytaj także: 18. O kryptowalutach - Społeczność krypto ŻYJE!

18. odcinek programu "O kryptowalutach" jest wyjątkowy, bo nie dość, że terenowy, to w dodatku z pierwszego w Polsce protestu społeczności kryptowalutowej. Protest pod Ministerstwem Finansów miał na celu m.in. zniesienie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od obrotu bitcoinem i innymi kryptow.. Czytaj
18. O kryptowalutach - Społeczność krypto ŻYJE!

 


Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk