• Odbierz prezent
Segment logistyczny (spółka 3LP): koszty generowane przez rozwój [analiza na zlecenie GPW]
fot. Materiał własny

Spółka 3LP, pomimo nieudanej próby emisji akcji w celu pozyskania finansowania na nowe projekty, nie wstrzymała dynamicznego rozwoju. W II półroczu 2022 r. uruchomiono 2 nowe magazyny: Syców (17 tys. m2) oraz Siechnice (3. obiekt w tej lokalizacji, 25 tys. m2). W przyszłym roku planowane jest uruchomienie kolejnych 2 magazynów: Zgierz (17 tys. m2, od 2Q2023) oraz Słubice (46 tys. m2, od 4Q2023). Tym samym na koniec 2023 r. 3LP będzie zarządzało łącznie ok. 250 tys. m2 powierzchni magazynowej, z czego ok. 175 tys. m2 własnej powierzchni i ok. 72 tys. w ramach zarządzania magazynem należącym do Oponeo. Dodatkowo na przełomie 2023/24 oddany do użytku zostanie nowy shuttle system (automatyka magazynowa) zlokalizowany w uruchomionym w tym roku nowym magazynie w Siechnicach (dedykowanym przede wszystkim obsłudze Ikea).

 

Wszystkie te inwestycje wpłyną na wzrost kosztów w latach 2022-24, zarówno kosztów amortyzacji (szacowany wzrost z ok. 17,5 mln zł w 2021 r. do ok. 35 mln zł w 2024 r.), jak i kosztów finansowych (z ok. 6 mln zł w 2021 r. do ok. 16 mln zł w 2024 r.). Jednocześnie postępowało będzie stopniowe wypełniania nowych powierzchni przychodami, jednak w tempie niższym, niż pojawiać się będą koszty (przede wszystkim koszty stałe związane z funkcjonowaniem magazynów). Dynamice przyrostu przychodów 3LP nie będzie też sprzyjało spodziewane pogorszenie koniunktury w gospodarce (tak krajowej, jak i w krajach ościennych – nowy magazyn w Słubicach miałby obsługiwać głównie rynek wschodnioniemiecki).

 

Bardziej konserwatywne spojrzenie na perspektywy 3LP stało za korektą naszych prognoz dotyczących tego obszaru działalności GK TIM. Spodziewamy się, że w latach 2023-24 spółka zależna odpowiedzialna za biznes logistyczny może generować ujemne wyniki na poziomie netto, wpływając tym samym na obniżenie zysku skonsolidowanego. Pierwszym rokiem z dodatnim wynikiem netto w 3LP będzie rok 2025, kiedy koszty się ustabilizują (nie prognozujemy wzrostu powierzchni magazynowych), a przychody (wynikające z wypełnienia magazynów) powinny wciąż rosnąć.

 

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect. W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk